Брюксел потвърди, че Европейският съюз ще отмени средства в размер на 121 млн. евро, предназначени да подпомогнат развитието на икономиката на Грузия и да подкрепят пътя ѝ към членство в ЕС. Причината за това решение са засилващите се репресии на Тбилиси срещу инакомислещите, съобщи „Политико“.
Делегацията на ЕС в Грузия заяви, че южнокавказката нация „ще загуби 121 млн. евро в европейска помощ в резултат на отстъплението на демокрацията“, пише БГНЕС.
През юли блокът обяви, че процесът за присъединяване на Грузия „е спрян засега“, след като авторитарното правителство в страната прие противоречив законопроект в руски стил, според който подкрепяните от Запада неправителствени организации и медии ще бъдат обявени за „чуждестранни агенти“. През лятото полицията за борба с безредиците използва сълзотворен газ и палки, за да разпръсне протестите срещу законопроекта.
Още: Заради путинизма: ЕС каза "стоп" на срещите на високо ниво с Грузия
Според делегацията на ЕС решението ще засегне и неусвоените средства, отпуснати през 2022 и 2023 г.
През декември Грузия получи статут на държава кандидат за членство в ЕС, както и милиарди долари от агенции за помощ и развитие както от ЕС и САЩ. Финансирането е използвано за подсилване на гражданското общество и за инвестиции в ключови сектори като селско стопанство и туризъм, осигуряващи прехрана за десетки стотици души.
Но според управляващата партия „Грузинска мечта“ финансираните от Запада НПО-та подкопават „уникалната история, традиция и идентичност“ на страната.
Още: Грузия използва снимки от разрушени украински градове в политическа реклама, Киев реагира остро
Управляващите законодатели също така гласуваха законопроект за забрана на всяко публично споменаване на ЛГБТИ общността и забрана на прайд събитията. Най-известната транссексуална жена в страната беше убита в деня след приемането на закона.
Грузинците ще гласуват на парламентарни избори на 26 октомври. Партията „Грузинска мечта“, която води в социологическите проучвания, обеща да забрани опозицията и да блокира опозиционните депутати да заемат местата си, ако партията спечели достатъчно голямо мнозинство.
Миналия месец говорител на Европейската комисия заяви, че „всички варианти са на масата“, ако страната продължи да следва сегашната си траектория, и че преференциалното споразумение, което позволява на нейните граждани да посещават ЕС без визи, може да бъде отменено.
Междувременно САЩ наложиха санкции на висши полицейски служители и политици от „Грузинска мечта“ след приемането на закона за „чуждестранния агент“ и нападенията срещу демонстранти.