Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Минск: Принудени сме да приемем руски ядрени оръжия заради западния натиск

28 март 2023, 11:52 часа • 2798 прочитания

Беларус заяви, че е принудена да приеме руските ядрени оръжия поради "безпрецедентен" натиск от страна на Запада (САЩ, ЕС и НАТО), като настоя, че разполагането им не нарушава международните споразумения.

"Беларус е принудена да предприеме ответни действия за укрепване на собствената си сигурност и отбранителна способност", се казва в изявление на външното министерство, като се добавя, че Минск е бил подложен на "безпрецедентен" политически и икономически натиск от страна на САЩ и техните съюзници.

ОЩЕ: ЕС готви нови санкции, ако Русия разположи ядрени оръжия в Беларус

В духа на Путиновата пропаганда и тази на Александър Лукашенко, Беларус нарича действията на Запада спрямо нея "неяпряка и груба намеса във вътрешните работи на независима държава, насочена към промяна на геополитическия курс и промяна на вътрешнополитическия строй на Беларус". Според Минск това "пряко противоречи на задълженията, поети от отделните страни, подписали Меморандума за гаранции за сигурност във връзка с присъединяването на Република Беларус към Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО)".

Беларус се плаши, че пактът за отбрана НАТО увеличил военния си потенциал в непосредствена близост до границите ѝ.

"Военното сътрудничество между Беларус и Русия се осъществява в строго съответствие с международното право. Обучението на беларуски пилоти, способни да управляват самолети със специфични боеприпаси, модернизацията на такива самолети, както и разполагането на ядрени бойни заряди на територията на Беларус, без да се предава на Минск контрол над тях, както и достъп до съответните технологии, по никакъв начин не противоречат на разпоредбите на член номер I и номер II на ДНЯО", твърдят от МВнР в Минск.

Това според тях не е нещо ново в сферата на военното сътрудничество между неядрената и ядрената държава.

"В НАТО отдавна съществува практиката на "съвместни ядрени мисии", самолетите на страните членки на Алианса са сертифицирани за полети с ядрено оръжие, подготвя се летателен състав за такива "мисии", провеждат се съответните учения. На териториите на европейските страни членки на НАТО се съхраняват над 150 единици тактическо ядрено оръжие на САЩ, подготвени са над 250 самолета за възможното им използване", твърди Минск.

Беларуската страна иска "конструктивен и взаимно уважителен диалог", насочен към "укрепване на архитектурата на глобалната и регионалната сигурност, многостранните механизми за разоръжаване, неразпространение и контрол над въоръженията, в това число и в ядрената сфера". Всичко това - при все че Лукашенко се е съгласил да приеме руско ядрено оръжие в хранилището, което трябва да е готово до 1 юли.

БГНЕС припомня, че в събота Путин обяви, че Русия ще завърши изграждането на специално съоръжение за съхранение на тактически ядрени оръжия в съседна Беларус, което предизвика загриженост и осъждане от страна на Украйна и западните ѝ съюзници.

Путин заяви, че неговият колега Александър Лукашенко отдавна е повдигнал този въпрос.

"САЩ отдавна са разположили такива оръжия в редица държави, така че в искането на Беларус няма нищо необичайно", заяви руският лидер.

Той заяви, че Русия вече е предала на Беларус системи "Искандер", които могат да се използват за изстрелване на тактически ядрени оръжия.

До 1 юли Русия ще завърши изграждането на склад за тактически ядрени оръжия в Беларус и контролът върху оръжията няма да бъде предаден на Минск, добави Путин.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес