Женева въвежда минимална заплата от близо 3 800 евро на месец. Тя е най-високата в света, след като местните жители одобриха мярката. Гласуването беше предизвикано от информации за нарастваща бедност поради коронавируса, пише "Гардиън.
500 000 избиратели в кантона одобриха минималната заплата, предложена от местните синдикати и леви партии, след като два пъти я отхвърлиха през 2011 и 2014 г.
Минималната почасова заплата ще бъде определена на около 21 евро на час, повече от два пъти над равнището в съседна Франция, с гарантирана минимална месечна заплата от 4 086 швейцарски франка (около 3 780 евро) при 41-часова работна седмица или 49 000 швейцарски франка (45 350 евро) годишно, в един от най-скъпите за живеене градове в света.
Телевизия France 3 съобщи, че мярката е предприета, след като швейцарският град, чиято икономика зависи от туристи и бизнес посетители, е бил особено ударен от COVID-19 епидемията с тревога от нарастващите опашки от хора пред хранителните банки.
Мишел Шарат, председател на Groupement transfrontalier européen, независима организация, която подкрепя живеещите и работещите през френско-швейцарската граница, определи резултата от гласуването като "знак на солидарност" с бедните в града.
"COVID-19 показа, че определена част от населението на Швейцария не може да живее в Женева... 4000 (швейцарски франка) са минимумът, за да не паднеш под прага на бедността и да попаднеш в много трудна ситуация", настоя Шарат. Той добави, че мярката ще бъде от полза за 30 000 нископлатени работници, две трети от които жени.
Преди гласуването в неделя Александър Енилин от Швейцарската лейбъристка партия (PST-POP) заяви: "Въвеждането на минимална заплата е основно изискване за справедливост и съществена мярка срещу несигурността."
Той добави, че твърденията на опозицията, че минималната заплата ще унищожи работни места и ще увеличи безработицата, били "безпочвени".
Докато синдикатите и левите политици посочиха високите разходи за живот в Женева, класиран като третия най-скъп град в света след Цюрих и Ашхабад, столицата на Туркменистан, 300 000 трансгранични работници, живеещи в съседна Франция, бяха обявени за най-големите победители.
Заплатите в Швейцария могат да бъдат регулирани или не от властите в 26-те кантона на страната. Два други кантона, Юра и Нюшател, вече въведоха една и съща почасова заплата от 20 швейцарски франка. В останалата част от страната няма такава мярка.
Повишаването на минималната заплата беше одобрено от малко над 58% от гласувалите в Женева, като мярката влиза в сила на 17 октомври. По време на национален референдум, също в неделя, швейцарците отхвърлиха предложението за ограничаване на имиграцията от страните членки на Европейския съюз.