Министрите на ЕС по европейските въпроси обсъдиха приемането на рамка за преговори за РС Македония и Албания, според дипломатически източници от ЕС България отказва да отстъпи, предаде МИА.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Дебатът за разширяването тази сутрин на министерската среща в Люксембург беше доста интензивен, казаха дипломатите, особено по отношение на Северна Македония и българската блокада.
Според присъстващите най-настоятелна беше Германия, която показа силен ангажимент за започване на преговори със Северна Македония.
Българската страна обаче продължи да отказва да поддаде, въпреки предупрежденията от страните членки на ЕС, че с тази блокада "ЕС си стреля в крака".
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Берлин от своя страна предупреди, че подобно поведение може да превърне ЕС в „стратегическо джудже“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
На София отново беше казано, че е заложено доверието в целия Европейски съюз и че критиките на страните членки към позицията на България са "многобройни", казаха дипломати от ЕС.
Българският представител заяви, че "ЕС не разбира дълбочината на проблема" между Скопие и София, че този спор е европейски въпрос и че България е в "специфична ситуация" поради предстоящите избори през юли.
България обаче не може да даде никаква гаранция, че ще отблокира ветото с политическо правителство, оплакват се европейски дипломати.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
За по-голямата част от страните членки е ясно, че не трябва да има отделяне от Албания, а присъстващите на срещата дипломати казват, че е почти невъзможно този сценарий да се осъществи, „освен ако нещо не се промени до края на деня“.