Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел обсъдиха въпроси, вариращи от изменението на климата и търговията до правата на човека в видео разговори с китайския президент Си Цзинпин, съобщиха от френското президентство.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
От Елисейския дворец заявиха, че преговорите са проведени за калибриране на позициите преди няколко глобални срещи през есента, включително срещата на върха COP26 за борба с глобалното затопляне, на която ще бъде домакин Обединеното кралство в Глазгоу, както и срещата на върха на Г-20 в Рим.
Относно изменението на климата, Макрон и Меркел обсъдиха със Си значението на прекратяването на финансирането на електроцентрали, работещи с въглища, се казва в съобщението.
По отношение на търговията германските и френските лидери потвърдиха „европейските очаквания относно достъпа до китайския пазар и условията на лоялна конкуренция“.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Тъй като пътуванията между Китай и Европа все още са сериозно нарушени от пандемията, те заявиха, че поради успеха на ваксинационните кампании „въздушните връзки също трябва да се възобновят възможно най-скоро, като същевременно се спазва принципът на реципрочност“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Посочвайки, че въпросът за положението на китайското уйгурско малцинство също е повдигнат, Макрон и Меркел потвърдиха "своите искания относно борбата с принудителния труд" в Китай, съобщиха от кабинета на Макрон.
Правозащитните организации смятат, че поне един милион уйгури и други предимно мюсюлмански малцинства са били затворени в лагери в региона Синцзян, а Китай също е обвинен в насилствена стерилизация на жени и налагане на принудителен труд в този регион.
Макрон и Меркел също ясно изразиха "сериозните си притеснения относно положението с правата на човека в Китай", се казва в изявлението без допълнителни подробности.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
Обсъждането се случва дни, след като Си приветства "необратимия" курс на Китай от колониално унижение до статут на велика сила на честването на стогодишнината на китайската комунистическа партия.