Икономическите промени в еврозоната бяха "по-слаби от очакваните", заяви председателят на Европейската централна банка Марио Драги, подчертавайки необходимостта от продължаване на паричните стимули.
Предупреждението идва в момент на нарастваща загриженост за забавяне на растежа в най-големите европейски икономики като тези на Германия, Франция и Италия, подхранвано от несигурността относно Brexit и последствията от напрежението между САЩ и Китай, предаде БГНЕС.
"Последните икономически развития бяха по-слаби от очакваните и несигурността, особено свързана с глобалните фактори, остава видима", каза Драги пред членовете на Европейския парламент в Страсбург.
"Така че няма място за самодоволство. Значителна част от стимулите за паричната политика все още са необходими", заяви в последното си изслушване пред пленарното заседание шефът на ЕЦБ.
Миналия месец ЕЦБ приключи масовата си програма за закупуване на правителствени и корпоративни облигации, целяща да стимулира растежа и да доведе инфлацията до целта на банката - малко под 2,0%.
Схемата за лесни пари видя, че институцията във Франкфурт напомпа 2,6 трилиона евро в икономиката на еврозоната за около четири години.
Краят на програмата означава премахване на ключов стълб на стимулите от епохата на кризата, като ЕЦБ заяви, че е на път да постигне целта си за инфлацията.
Но Драги подчерта, че банката ще продължи да подкрепя икономиката на региона чрез свръхниски лихвени проценти и чрез реинвестиране на постъпленията от облигации с падеж за дълго време, за да запази ниски разходите по заемите.
Речта на Драги дойде в същия ден, когато Германия, най-голямата икономика в Европа, най-слабия си годишен темп на растеж за пет години.