Оръжията за Украйна и възможността за удари по Русия беше акцентът на извънредната пленарна сесия на Европейския парламент в Брюксел. Така евродепутатите отбелязаха 1000 дни от началото на войната. Тонът в Брюксел остава непроменен.
„Ще продължим да сме до Украйна – днес, утре, всеки ден. Толкова дълго, колкото е необходимо“, заяви Роберта Мецола, председател на Европейския парламент.
Още: Воюващата близо 3 години Украйна прие бюджет 2025, България още не го обсъжда
„Необходимо е повече!", отговори Киев. „Путин разположи 11 хиляди севернокорейски бойци по границата с Украйна. Този контингент може да нарасне до 100 хиляди. Някои европейски лидери си мислят за техните си избори на гърба на Украйна. Путин иска победа в тази война. Той няма да спре сам. С времето ще става все по-трудно“, коментира президентът на Украйна Володомир Зеленски.
Европа все още не дава ясен знак за използването на далекобойни ракети. „Джо Байдън показа лидерство и позволи на Украйна да използва всички оръжия, включително и за удари по Русия. Сега е ред на европейците. Канцлерът Шолц заяви, че ще вземе всички мерки заедно с американските ни приятели. Дайте на украинците ракетите TAURUS, от които се нуждаят“, призова Манфред Вебер от ЕНП, цитиран от bTV.
Още: Имаме си дронове, наши ракети и ATACMS и ще си ги ползваме: Зеленски
TAURUS е германско-шведска авиационна крилата ракета, разработена от концерна EADS я Германия и Bofors в Швеция. “Хайде да сме честни с президента Зеленски! Ако утре Европейският съюз е нападнат от Путин, ще се питаме ли дали е законно да ударим врага там, откъдето той не атакува”, попита Ираче Гарсиа Перес от Прогресивен алианс на социалисти и демократи.
Крайната десница, чиито глас е все по-силен в Европа, остава разединена. Консерваторите подкрепят Киев. Новосформираният блок на пратриотите обаче отказва да се дават оръжия.
Говорител на германското правителство заяви днес, че Германия се придържа към решението си да не доставя на Украйна ракети с голям обсег TAURUS. Решението на канцлера Олаф Шолц да откаже доставки на най-мощната германска ракета на Киев е сериозен повод за спорове в Германия, отбелязва „Гардиън“.
Москва е разгневена, след като американския президент Джо Байдън разреши на Киев да използва американски ракети с голям обсег за удари във вътрешността на Русия. Вашингтон налива „масло в огъня“, като позволява на Украйна да използва произведени в САЩ далекобойни ракети за удари по руска територия, заяви Кремъл.
Още: Песков: Спецоперацията отне малко повече време, защото се превърна във война срещу НАТО