Френският президент Еманюел Макрон представи няколко нови мерки, в опит да спре размириците в цялата страна, предизвикани след убийството на 17-годишен младеж от малцинствена група. Сред тях не е въвеждане на извънредно положение, каквото френското правителство обмисляше.
This is happening in France, where less than 10% of the population is Muslim.
— BALA (@erbmjha) June 30, 2023
Look what the RSS and Kapil Mishra's speech did to France! pic.twitter.com/QKVfSa8biH
В изявлението си в петък, след проведена спешна среща с министрите, Макрон обяви следните мерки:
- По улиците ще бъдат разположени повече полицаи (вече имаше заповед за разполагане на още 40 000 полицейски служители);
- Родителите трябва да държат децата си вкъщи - не държавата, а родителите са отговорни за това децата да са далеч от безредиците, смята Макрон;
- Към социалните мрежи ще бъдат отправени искания за премахване на "най-чувствителното" съдържание;
- Отменени са няколко развлекателни и празнични събития в градовете и районите, където протестите са най-интензивни;
- Всички автобуси и трамваи да спрат от 21:00 ч. местно време (22:00 ч. българско), нареди по-късно министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин.
Междувременно във втория по големина град - Марсилия - днес бяха забранени публичните демонстрации.
В краткото си изявление, цитирано от BBC, Макрон заяви, че смъртта на 17-годишният Нахел М. е била използвана като инструмент, и осъди "неприемливото използване на смъртта на младежа". Настоящата ситуация е "неприемлива и неоправдана", добави президентът на Франция.
Припомняме, че след поредната нощ на размирици бяха арестувани най-малко 875 души из цяла Франция. Президентът Еманюел Макрон си тръгна преждевременно от Брюксел в петък, където участваше в срещата на върха на ЕС.
На 27 юни Нахел М. беше убит в Нантер - западно предградие на Париж, след като отказа да спре за полицейска проверка на пътя. Инцидентът разпали дебати във Франция относно тактиката на полицията, която отдавна е критикувана от правозащитни групи за отношението към хората в бедните предградия, особено към етническите малцинства.
ОЩЕ: Разполагат 40 000 полицаи в цяла Франция, Макрон не иска бунтове като през 2005 г. (ВИДЕА)
830 years after 9 million books in Nalanda were burnt by Islamists, the largest public library in the city of Marseille in France has been set on fire.
— Anand Ranganathan (@ARanganathan72) June 30, 2023
Knowledge is everything. The villain understands this more than the victim. pic.twitter.com/omGJ32n2mc