Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Макрон е изправен пред вълна от стачки заради пенсиите

03 декември 2019, 14:34 часа • 3966 прочитания

Влакове са отменени, училища са затворени: Франция прави планове за действие при извънредни ситуации във вторник заради огромна стачка срещу пенсионните реформи, която представлява едно от най-големите предизвикателства досега за политиката на президента Еманюел Макрон, предава AFP, цитирана от БГНЕС.

Служителите на метрото и железопътните пари в Париж ще напуснат работата от четвъртък, като се ангажират с широкото подпомагане на протеста си срещу плановете, за които те казват, че ще изискват милиони да се пенсионират по-късно или да бъдат изправени пред намалени пенсии.

Недоволство изразява огромна част от френското общество, от полицията и пожарникарите до учителите и служителите в болниците - както и от движението на „жълтите жилетки“, което отдавна настоява за подобряване на жизнения стандарт.

В постепенното оформяне на реформата прозира призракът от 1995 г., последният голям опит за промяна на пенсионната система, когато седмици на стачки парализираха страната и принудиха правителството да отстъпи.

Магазините за велосипеди са затрупани със заявки за наем, услугите за споделено пътуване планират да добавят шофьори, а операторите на електроскутери предлагат специални оферти, за да помогнат на пътниците да се справят с очакваните задръствания.

Досега Макрон беше в състояние да избягва противопоставянето на предишни реформи, включително по-малко рестриктивни трудови закони и намаляване на данъци, за да насърчи наемането и преразглеждането на образователната система.

Той дори прокара промени в държавния железопътен оператор SNCF, считан дълго за недосегаем бастион на профсъюзите, прекратявайки гаранциите за доживотна работа и други предимства за новите служители.

Тези успехи само ентусиазираха профсъюзните лидери, които обещаха да продължат стачката си, докато Макрон не се откаже от обещанието си за кампания за „универсална“ пенсионна система.

Това ще премахне 42 "специални режима" за сектори, вариращи от железопътни и енергийни работници до юристи и служители на Парижката опера, които често предоставят на работниците по-високи пенсии или ранно пенсиониране.

Но синдикатите твърдят, че промените биха наложили на практика милиони работници от частния сектор да работят след законната възраст за пенсиониране на 62 години, ако искат да получат пълната пенсия, която им е обещана.

"Явната провокация се опитва да каже, че тази реформа ще се отрази само на специалните схеми", каза Филип Мартинес от профсъюза на CGT миналата седмица.

„ Срамна лъжа“, продължи той. "Всички разбират, че това е реформа, която ще засегне както обществения, така и частния сектор."

Премиерът Едуар Филип призна, че постепенно трудовият стаж за пенсия на френските работници ще се увеличава, но не трябва да се обявяват конкретни подробности за ремонта преди средата на декември.

И докато 76 процента от анкетираните в анкета на Ifop, публикувана в неделя, подкрепиха реформата, 64 процента не вярват на правителството да я оттегли.

Полицейските профсъюзи, събирачите на боклук, диспечерите на въздушното движение и служителите на „Ер Франс“ заявиха, че ще започнат стачки в четвъртък, а най-големият съюз за учители в началните училища очаква четири от 10 училища да останат затворени.

SNCF и парижкият метрооператор RATP ще обявят в 17:00 във вторник вероятния брой съкращения на услугите, като се очаква да са същите както на подобен протест от 13 септември, когато повечето парижки линии бяха затворени напълно.

Митингите и спирането на работата са планирани в десетки градове, като се очаква двете най-големи демонстрации да са в Париж, които ще се съберат на Площада на нациите.

Длъжностните лица вече наредиха парижките фирми по маршрутите на протестите да затворят офисите в четвъртък, което предизвиква опасения сред търговците на дребно, че дългата стачка ще доведе до тежки загуби за бизнеса им.

 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес