Държавната служба за сигурност на Грузия обвини високопоставен украински служител в заговор за сваляне на правителството чрез организиране на масови безредици.
Управляващата партия "Грузинска мечта" е обвинявана в сътрудничество с Кремъл. Руските сили са разположени в сепаратистките региони Абхазия и Южна Осетия от 2008 г., когато Москва нахлу в малката кавказка държава.
The #Georgian Security Service declared that #Saakashvili's entourage is preparing a coup d'état
— NEXTA (@nexta_tv) September 18, 2023
Mass protests were planned for October and December, followed by the overthrow of the government. Just at that time, the European Commission is expected to announce whether the… pic.twitter.com/GcVmui5dmo
Обвинение за готвен преврат
На 18 септември грузинските служби заявиха, че Гиорги Лорткипанидзе, заместник-началник на военното контраразузнаване на Украйна, който преди това е бил зам.-министър на вътрешните работи на Грузия, е подготвял "дестабилизация, насочена към насилствено сваляне на правителството".
В доклада на службата за сигурност се казва, че грузинци, които се борят срещу руските сили в Украйна, включително Михаил Батурин - телохранител на хвърления в затвора бивш президент Михаил Саакашвили, и Мамука Мамулашвили - член на близкото обкръжение на Саакашвили, са били сред заговорниците, обучавани близо до границата на Украйна с Полша.
Украйна многократно е призовавала Грузия да освободи Саакашвили, който е украински гражданин от 2015 г. Киев заяви, че грузинските власти бавно убиват болния политик по заповед на Кремъл, и поиска прехвърлянето му в клиника в чужбина.
Грузия пък осъди тази "крайна форма на ескалация в дипломатическите отношения", както я нарече властта в Тбилиси.
Заговор или постановка на Кремъл?
Грузинските служби заявиха, че антиправителствените протести се планирали за октомври и декември, когато Европейската комисия трябва да публикува решението си дали страната да получи статут на кандидат за членство в ЕС. Миналата година такъв бе даден на Украйна и Молдова, но не и на Грузия. Това доведе до масови антиправителствени протести в Тбилиси, където правителството е изправено пред обвинения, че отстъпва от ангажиментите си за демокрация и подкопава кандидатурата на Грузия за членство в ЕС.
Още: Грузия се обиди на Зеленски заради призива му за прехвърляне на Саакашвили в Украйна
Снимка: Getty Images
По-рано през септември ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че "все още има доста работа за вършене" от страна на Тбилиси, за да получи официален статут на кандидат за членство.
Държавната служба заяви, че заговорът се осъществявал "с координацията и финансирането на чужда държава".
Мамулашвили, командир на въоръжената група "Грузински легион", която се сражава в Украйна, реагира на изявлението на службата за сигурност в интервю за местната онлайн медия Ambebi.ge. Той заяви, че развитието на тези събития, изглежда, е организирано от Кремъл.
"Грузинският легион се превърна в сериозно главоболие за руснаците, нанесохме им много сериозни загуби. Затова те са озлобени и се опитват да ни вземат в ръцете си", каза той, цитиран от Al Jazeera.
"В допълнение към осемте наказателни дела срещу мен, те определиха и парично възнаграждение за моето убийство. Опитът на Службата за сигурност на Грузия да ме обвини в организиране на дестабилизация, за пореден път доказва, че "Грузинска мечта" получава задачи от Кремъл", добави Мамулашвили.
Още: 15 години след войната: Грузия призова за край на окупацията на Абхазия и Южна Осетия
Нов Майдан?
Евентуалният сценарий прилича досущ на случилото се в Украйна през 2013-2014 г. Тогава проруският президент Виктор Янукович отказа да подпише споразумението за асоцииране с Европейския съюз и това породи масови граждански демонстрации.
След т.нар. Евромайдан тогавашният държавен глава бе свален и избяга в Крим с помощта на Русия, както преди време призна самият Владимир Путин.
Още: Готвят импийчмънт на президента на Грузия заради посещения в Европейския съюз