Ръководството на германската авиокомпания „Луфтханза“, която пострада значително поради пандемията и договаря държавна подкрепа с германските власти, не изключва, че ще трябва да започне производство по несъстоятелност, съобщи новинарският портал Focus Online, позовавайки се на източници в надзорния съвет на превозвача, цитиран от TACC.
На теория това може да е специален вид фалит, при който концернът запазва управлението на активите. Подобна процедура би позволила на компанията да не върне 1,8 милиарда евро за продадени билети, би улеснило уволненията на служителите. Компанията намеква, че това може да бъде по-изгоден вариант от получаването на заеми при неблагоприятни условия, се казва в статията, предава агенция Фокус.
На 25 май германското правителство постигна съгласие с „Луфтханза“ относно условията на пакет от 9 милиарда евро помощ. В същото време Европейската комисия, която трябва да одобри сделката, постави условие - да лиши компанията от приоритетни права за излитане и кацане на самолети на най-големите летища в Германия - Франкфурт на Майн и Мюнхен. Надзорният съвет на „Луфтханза“ намери това условие за нерентабилно и все още не е одобрило получаването на държавна помощ.
"Отказът от помощ ще сигнализира на германското правителство за необходимостта от нови преговори с Брюксел", - цитира Focus Online представител на надзорния съвет на „Луфтханза“, без да споменава името му.
Германският национален превозвач беше силно засегната от пандемията от новия коронавирус, затварянето на граници и ограниченията за пътуване. За един час компанията губи, според данните си по един милион евро. През последните месеци до 95% от полетите са отменени. Още през юни авиокомпанията очаква значително да увеличи броя на полетите до 1 800 седмично.