Великобритания обяви целенасочени санкции срещу 6 членове на правителството на сирийския президент Башар Асад, включително външния министър Фейсал Мекдад, за "репресиране на сирийския народ и полза от неговата мизерия", предава АФП.
Мерките, които включват забрани за пътуване и замразяване на активи, идват на 10-та годишнина от въстанието Арабска пролет в Сирия и са насочени и към съветник на Асад, двама висши военни командири и двама бизнесмени.
"Режимът на Асад подложи сирийския народ на десетилетие жестокост заради постоянството му да изисква мирни реформи", заяви британският външен министър Доминик Рааб в изявление.
Мерките са първите, въведени срещу ръководството на Сирия в рамките на британската политика за независими санкции след Брекзит и следват 353 санкции, които вече са премахнати от списъците със санкции на Европейския съюз.
Великобритания, която официално напусна ЕС през януари 2020 г., преди това налагаше санкции чрез блока.
Брюксел наложи санкции срещу сирийските власти през 2011 г. заради бруталните репресии на антиправителствени протести и добави Мекдад към списъка си със санкции през януари.
Лондон заяви също, че работи и чрез Съвета за сигурност на ООН, за да накара Сирия "да се ангажира смислено" в ръководения от ООН мирен процес и преговорите за конституционен комитет в Женева. Той също така настоява Дамаск да освободи задържаните в произволно задържане и да позволи безпрепятствен достъп до помощ в цялата страна, заяви външното министерство.
Асад назначи Мекдад за външен министър на Сирия през ноември, след смъртта на неговия предшественик Уалид Муалем. Той започна кариерата си в сирийското външно министерство през 1994 г. и бе заместник-външен министър от 2006 г.
Други наскоро санкционирани са Луна Шибъл, съветник на Асад и виден член на неговия вътрешен кръг, както и Малик Алиа, командир на републиканската гвардия от януари, а също и Заид Салах, командир на 5-ти корпус на сирийската армия.