Досега британската програма за ваксинация срещу коронавирус е предотвратила около 14 000 смъртни случая и повече от 45 000 хоспитализации. Това съобщи на пресконференция в Лондон заместник-министърът на бизнеса за енергетиката и промишлената стратегия Надим Захави, който отговаря за програмата, пише ТАСС. Изявлението е направено на фона на публикувана по-рано информация, че през последните 24 часа в страната са открити над 16 000 случая на COVID-19, което е най-високият показател от 6-ти февруари насам.
Броят на хоспитализациите също нараства, но според Захави около 60% от пациентите са жители на страната, които все още не са ваксинирани. Освен това, в болниците сега се приемат по-малко хора, отколкото при сравними честоти преди масовите ваксинации. "Ние знаем със сигурност и вие също знаете, че ваксините променят ситуацията. Те са това, което ще ни позволи да преодолеем пандемията. Последните данни показват, че програмата за ваксинация е спасила повече от 14 000 живота и са избегнати 44 500 хоспитализации. Ако погледнете данните на тези, които са приети в болница, можете ясно да видите, че програмата работи", посочи Захави.
Той подчерта, че по-малко от 10% от хоспитализираните са получили и двете ваксинации, които в момента се правят в страната на интервали от осем седмици. Според последните данни в момента в кралството хората на възраст над 65 г. съставляват по-малко от 1/4 от хоспитализираните, докато в пика на втората вълна на епидемията (през януари) те са били около 60%. Ваксинацията във Великобритания започна с най-възрастните и уязвими към вируса жители на страната и едва в началото на юни се появи опашката за ваксинация за лица под 30 г. Общо около 1,5 хиляди души сега са в болници с COVID-19. През май тази цифра беше около 900 души, а през януари достигна 4.2 хиляди.
Бързото нарастване от май на броя на новите случаи на инфекция с индийския щам на коронавируса (вариант „Делта“ според новата класификация на Световната здравна организация - СЗО) накара правителството на Обединеното кралство да отложи премахването на ограниченията. Първоначално се планираше това да стане на 21-ви юни, но в началото на миналата седмица „денят на свободата“ беше отложен за 19-ти юли.
Според Захави в страната има такива, които по различни причини се страхуват да бъдат ваксинирани, но правителството целенасочено провежда обяснителна кампания сред населението. Той каза още, че тази седмица държавни служители, експерти и лекари ще обсъдят начини за увеличаване на дела на ваксинираните в Лондон, където има особено много хора, които все още не са ваксинирани. Делът на съмняващите се във Великобритания е особено висок сред етническите малцинства, но Захави подчерта, че през последните месеци са убедени много членове на афро-карибските, пакистанските и бангладешките общности.