Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Летищен кошмар: 220 000 загубени или откраднати куфарa това лято

08 август 2022, 11:47 часа • 1472 прочитания

Шансовете багажът ви да стигнe с вас до крайната дестинация след полет вече са много малки. Жалбите за обезщетения скочиха с 30%, полагат се до 1600 евро, ако багажът ви липсва. Добрата новина е, че 92% от липсващите вещи все пак се намират, макар и след време.

Така служител на лондонското летище “Хийтроу” описва тоталния хаос при пътуване със самолет това лято. Възможността вашият полет да бъде забавен или отменен, заради което и регистрираният багаж да се загуби, никога не е била по-голяма и това се случва навсякъде по света, разказва "Вашингтон поуст".

Оценките на авиационните специалисти са за поне 220 000 чекирани куфари и чанти, които не са стигнали едновременно със собствениците си и които се подхвърлят някъде по летищата на Европа и Северна Америка.

Загубените багажи се оказаха истински авиационен апокалипсис, надхвърлящ щетите, които индустрията е изпитвала след 11 септември, рецесията през 2008 г., пандемията и вдигането на цената на авиационното гориво. 

Кошмарът се е засилил особено в уикенда преди 1 август, когато светът буквално излиза в летен отпуск. 30 юли, събота, бе обявен за най-тежкия за летен ден. Тогава и на софийското летище закъсняваха всички полети с минимум два или три часа.

Трима българи, които пътуват за седмица в Хърватска, изпускат по вина на австрийските авиолинии връзката за Сплит. Кацат във Виена, искат своя багаж, тъй като са планирали почивка с лодка с точно определен график и търсят алтернативен начин да стигнат до крайната дестинация. Опашка от изнервени летовници, които също като тях са изпуснали своите самолети, очевидно е нажежила страстите до краен предел на наземните служители. Те отказват да дадат чекирания багаж с аргумента, че куфарите летят с пътниците. Не помага обяснението, че и в трите куфара има лекарства, от които туристите се нуждаят всекидневно. Оказва се, че свободни места за Сплит има почти два дни по-късно. Когато кацат в Хърватска, нова опашка се вие пред гишето за изгубени багажи, а зад гърба на иначе двамата любезни служители има натрупани камари с жалби.

През следващите дни тримата българи упорите търсят информация за своите куфари. Веднъж им обясняват, че не са намерени, втори път, че два от багажите са отпътували по погрешка вместо за България за Будапеща. Проблемите с багажа застигнали и американеца Кори Пренат. Той решил да отбележи пенсионирането си с приятели, играейки голф на известни игрища в Обединеното кралство.

На 47-годишния мъж се налага да обикаля страната, опитвайки се да намери багажа си, изгубен при полета от САЩ. Мъжът от Флорида използва проследяващо устройство към чантата си със стиковете за голф. При кацането във Великобритания видял, че чантите му са още на аерогарата в Ню Йорк. Багажът в крайна сметка бил изпратен в склад в Единбург, Шотландия, но докато Пренат шофирал натам, забелязал, че голф оборудването се е отправило към Абърдийн. Вещите му най-накрая се озовали в Уест Мидландс, Англия.

Опитът на американеца обобщава хаоса, пред който са изправени пътниците, тъй като летищата в Европа, САЩ и навсякъде другаде са затрупани от скока на пътническия трафик. 

Лондонското летище “Хийтроу”, което е вратата за Европа, неотдавна помоли авиокомпаниите да ограничат продажбата на билети, за да намалят дневния брой пасажери до септември.

Американската “Делта Еър” пусна цял самолет да лети без пътници, за да извози над 1000 забавени куфара. Нидерландската KLM, който обработва част от багажа на амстердамския аеропорт “Схипхол” - най-големия в страната, се похвали, че натрупването на няколко хиляди блокирани чанти най-накрая е намалено до стотици. Но проблемът остава широко разпространен в цяла Европа.

Единственото успокоение за пътника е надеждата да получи компенсация. По данни на Европейския потребителски център в България максималното обезщетение е до около 1600 евро, независимо дали куфарът е забавен, изгубен или повреден. Центърът, съфинансиран от Еврокомисията и българското правителство, помага на гражданите да изискат спазването на техните потребителски права и да се възползват от предимствата на вътрешния пазар.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес