Неправителствената организация "Лекари без граници" обвини полицията в България, Хърватия и Унгария в упражняване на насилие срещу мигранти, най-вече деца, опитващи се да влязат в Европа.
"Повече от година нашите доктори и медицински сестри продължават да чуват една и съща, повтаряща се история за млади хора, които са бити, унижавани и нападани с кучета за това, че се опитват отчаяно да продължат пътя си", посочва в изявление ръководителят на сръбския клон на организацията Стефат Моисен.
По думите му през първите шест месеца на тази година 92% от децата и младежите, които посещават центровете за психично здраве на "Лекари без граници“ съобщават за физическо насилие от страна на граничните власти на България, Унгария и Хърватия. Той допълни, че почти половината от децата посочват като извършители българските служители на реда.
Стотици хиляди мигранти се опитаха да стигнат до Северна и Западна Европа през т. нар. балкански маршрут, който беше затворен през 2016 г. хиляди от тях останаха блокирани в Сърбия, но въпреки това продължават да опитват да продължат пътуването си, предаде БГНЕС.
Припомняме, че в началото на септември т.г. докладчикът за Турция при Европейския парламент Кати Пири внесе обширен сигнал в Еврокомисията, съдържащ данни за корупция сред българските гранични власти на ГКПП "Капитан Андреево".
В доклада на Кати Пири се твърди, че българските гранични полицаи с натиск и сплашване принуждават турските гастарбайтери, завръщащи се от Европа в Турция за летните отпуски, да плащат подкупи. А отказващите са наказвани с 14-часов престой по дългите опашки, уточни тогава турската секция на BBC.
Кати Пири огласи за внесения доклад в социалните мрежи и призова европейските турци да сигнализират за всички проблеми при преминаването на българо-турската граница, като уточни, че скандалът влиза в „Черната книга“, а докладът – в дневния ред на Комисията. Освен това в доклада си тя припомня, че от 1 януари 2018 г. София поема европредседателството.
Пири твърди, че България не е в състояние да преодолее корупцията, въпреки, че за 10-годишното си членство в ЕС е получила милиони евро субсидии именно за превенция на корупцията по границите.
„Наложително е с този проблем много сериозно да се заеме Европейската комисия, крайно време е да се сложи точката на всичко това, което продължава години наред. България е страна, която се готви да поеме европредседателството, а в същото време погазва правата на турци с европейско гражданство“, категорична е Пири.