Лондон се обърна към Европа относно отравянето на бившият руски разузнавач Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солсбъри, обещавайки да докаже вината на Москва с цел да убеди страните от ЕС да се присъединят към експулсирането на останалите дипломати. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на среща с президента на Беларус в Минск, цитиран от ТАСС.
"Много негативна, особена роля играе Лондон, който буквално „замаза очите“ на повечето страни от ЕС за случая „Срипал“, нагло обвинявайки Русия преди още разследването да е започнало и сега, когато все още е в ход. А сега, без да бъдат предоставени факти, уговаря страните от ЕС да се присъединят към експулсирането на дипломати, обещавайки, че фактите ще бъдат предоставени впоследствие. Но след това ще се окаже, че всички тези факти ще се разпаднат, като къща от карти", каза още Лавров, пише БГНЕС.
В същото време той подчерта, че в последно време някои европейски партньори демонстрират не само интерес към позицията на Русия, но и "готовност за връщане към здравия разум" в отношенията с Москва.
Actualno.com припомня, че Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия, която го посети от Москва, колабираха на 4 март на пейка в Солсбъри, Западна Англия, където живее бившият двоен агент.
Великобритания обвини Русия, че стои зад атаката с нервно-паралитичният газ „Новичок“, разработен в бившия Съветски съюз и на тази основа обвини Москва, че е замесена в инцидента. Експертите на ООН потвърдиха използването на високо токсичния нервен агент, без да посочат кой би могъл да стои зад това. Руската страна категорично отрече всички спекулации по този въпрос, като посочи, че разработването на такова вещество в бившия СССР не съществува в Русия. Без да се представя никакви доказателства, Лондон изгони 23 руски дипломати и загатна за други антируски мерки, след което Москва предприе стъпки в отговор, изгонвайки от Русия подобен брой британски служители на посолството и препоръчвайки затваряне на Генералното консулство на Великобритания в Санкт Петербург и прекратяване на дейността на Британския съвет в Русия.
САЩ, Канада, Австралия, Франция, Германия и редица европейски страни, както и НАТО, в знак на солидарност с Лондон на 26-29 март отзоваха повече от 150 руски дипломати. От своя страна, Министерството на външните работи на Русия обяви огледални мерки по отношение на дипломатическите представителства на държавите, експулсирали руски дипломати.