Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

La Repubblica: Руската подводница Белгород е излязла в открито море. Тест за суперторпедото "Посейдон" ли е това?

03 октомври 2022, 13:11 часа • 14806 прочитания

Според разузнаването на НАТО руската атомна подводница "Белгород" е излязла в открито море. Предполага се, че Руската федерация планира да тества секретното си ядрено торпедо "Посейдон", за което се твърди, че може да предизвика радиоактивно цунами като изтрие от лицето на Земята мегаполиси като Ню Йорк или Лос Анджелис, пише в материал на La Repubblica.

Особената опасност от това оръжие, се посочва в статията, е, че то не излъчва топлинна вълна, в резултат на което сензорите не могат да го разпознаят.

Както по-рано сме писали, атомната подводница "Белгород" е един от руските проекти, консервирани през 1994 г., които десетилетия наред отлежават на плаващите докове в Северното машиностроително предприятие ("Севмаш"). Подводницата е преправяна многократно, адаптирана за нови проекти и накрая е удължена заради торпедото "Посейдон" до 184 метра. "Това е с 11 метра повече от известната "Shark", смятана за най-голямата подводница в света. Тези качества предполагат възможността за бързо откриване на торпедоносеца", пише военният експерт Александър Холц.

Подводницата трябваше да бъде пусната в експлоатация през 2019 г., след това през 2021 г., а по-късно излезе информация, че е предадена на руския ВМФ, но още не е на въоръжение.

Атомната подводница заедно с "Посейдон" на борда трябваше да премине на бойно дежурство в Световния океан в края на 2020 г. Въпреки това не можаха да се проведат пълните тестове. На 25 декември 2021 г. изпълнителният директор на "Севмаш" Михаил Будниченко заяви, че започват държавните тестове на подводницата, които ще приключат през следващата година (2022 г.). Към момента не е ясно дали те са приключили или продължават.

ОЩЕ: Американски сенатор: Не изключвам руски ракетни атаки по летища в Полша 

Според запознати характеристиките на атомната подводница са следните:

  • Висока скорост (под вода) 32 възела;
  • Работната дълбочина на гмуркане е 520 м (а не 220 м, както обикновено), но максималната дълбочина на гмуркане е само 600 м, което е странно;
  • Издръжливост на навигация 120 дни (вместо обичайните 90);
  • Екипаж от 120 души (вместо 150+).

Размерите й са чудовищни ​​(най-дългата в света). По време на довършителните работи дължината й е увеличена от 154 на 184 метра. Това е с почти 11 метра повече от дължината на подводниците от проекта 941 Shark, които са най-големите в света. Основната характеристика на „Белгород“ са и витлата с необичаен дизайн, осигуряващи изключително нисък шум на предавките. Ето защо на единствените няколко снимки на подводницата витлата са внимателно покрити.

ОЩЕ: Путин уволни командващия Западния военен окръг Журавльов заради провали на фронта

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес