Франция и Германия предупредиха във вторник, че кризата поради спорните съдебни реформи в Полша изисква незабавни действия. Париж и Берлин отбелязаха, че през месеците на разговорите между Варшава и ЕС е бил постигнат незабележим напредък.
Брюксел започна през ноември безпрецедентни дисциплинарни производства срещу Полша за "системни заплахи" срещу върховенството на закона и миналия месец засили заплахите срещу реформите във Върховния съд на Варшава.
Скандалът е част от ожесточена и продължителна конфронтация с правителството на Полша от дясната партия „Право и справедливост", което твърди, че трябва да направи сериозни реформи в съдебната система, все още белязана от комунистическата епоха.
Париж и Берлин дадоха съвместно изявление на среща на министри от ЕС в Брюксел, според което преговорите "не доведоха до значителен напредък по отношение на опасенията относно полските съдебни реформи".
"Напротив, от 3 юли и прилагането на новия режим на пенсиониране за съдиите от Върховния съд ситуацията стана по-изискваща от всякога незабавни действия", се казва в изявлението, подписано от германския министър по европейските въпроси Михаел Рот и неговия френски колега Натали Лоазо.
"Надяваме се, че Полша действа конструктивно и не предприема действия, които не могат да бъдат променени след това. Следователно е логично да продължим процеса."
Полша миналата седмица отхвърли критиките на ЕС за реформите във Върховния съд, предизвиквайки Брюксел да отнесе случая си в най-висшия съд на блока, след като Европейската комисия през август даде на Варшава месец, за да преразгледа закон, който принуждава съдиите да се пенсионират на 65 години.
Критиците твърдят, че реформата поставя съдебната система под контрола на правителството и така застрашава демокрацията в бившата комунистическа държава.
Законът за пенсиониране влезе в сила през юли и намали пенсионната възраст на съдиите от 70 на 65, засягайки 27 от 73-те съдии във Върховния съд.