Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристалина Георгиева за Русия: Ще поживеем, ще видим

04 октомври 2016, 08:30 часа • 7442 прочитания

Моето впечатление е, че успях да покажа коя съм и какво мога. Действително, г-н Борисов ме покани да бъда кандидат след пет гласувания на СС на ООН за нов генерален секретар и аз приех, защото ме покани моята страна. Имаше други държави, които смятаха, че мога да бъда силен кандидат и които искаха да бъдат кандидат. Това заяви вицепредседателят на ЕК Кристалина Георгиева след изслушването си пред Общото събрание на ООН.

По думите ѝ три държави от Източна Европа вече са я подкрепили (бел. ред. – Унгария, Полша и Латвия), подкрепят я и вече оттеглилите се кандидати.

Относно ролята на Русия в международните отношения и при избора за нов секретар на ООН, Георгиева беше лаконична: „Поживем, увидим (бел. ред. – ще поживеем, ще видим).

Според мен Кристалина Георгиева се справи блестящо. Тя много внимаваше да се побере в 10-те минути за отговори, с които ѝ беше казано, че разполага – нещо, което не правеха всички кандидати. От аплодисментите съдя, че представянето на Георгиева беше добро, защото не на всички кандидати се ръкопляскаше, даде своята оценка за представянето на Георгиева един от най-известните ни дипломати Стефан Тафров пред Нова телевизия. Той каза и, че получавал добри отзиви за това решение от чужди дипломати.

Разбира се, че е от първостепенна важност какво ще се разберат САЩ и Русия, но не само – Китай също е важна част от пъзела. Днес (4 октомври) Кристалина Георгиева ще се яви на закрити изслушвания пред СС на ООН, пред посланиците от Европейския съюз. Казвам, че петте постоянни членки на СС на ООН държат на общественото мнение. Досега нямаше публични изслушвания на кандидатите за генерален секретар – Антониу Гутериш е начело именно заради блестящото си представяне, категоричен е Тафров.

На въпрос защо сменихме толкова късно позицията си от Ирина Бокова към Кристалина Георгиева, Тафров отговори, че Георгиева е с по-големи шансове и е било преценено, че е така, на по-късен етап заради по-бавно постъпващите сигнали от някои държави, от които зависи избора. Тафров напомни, че официална руска позиция е, че следващият генерален секретар на ООН трябва да е от Източна Европа. Той призна, че е съвсем възможно генерален секретар да е мъж от Западна Европа, но натискът е за жена от Източна Европа. Много е вероятно в крайна сметка Русия да подкрепи приемлив кандидат, които да работи за сваляне на санкциите срещу Русия, изказа прогноза Тафров, но моментално подчерта, че това не зависи пряко от генералния секретар на ООН. Тафров посочи и като изключително преимущество, че Георгиева е подкрепена от цели три държави от Източна Европа – за нито един друг кандидат нямало такава категорична подкрепа от региона му.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес