Доставките на тези, на които трябваше, вече са прекъснати и Русия не очаква "Газпром" да спира кранчето на други европейски държави. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.
"Газпром" спря доставките за датската "Орстед" и за "Шел енерджи" по договорите им за доставки на газ в Германия, холандската "ГазТера", както и за България, Полша и Финландия - заради отказа им да плащат в рубли.
Плащанията по новата схема, създадена в отговор на западните санкции, трябваше да бъдат направени през април и май.
"Системата функционира… и онези, които получават газ, работят по новата система", каза Песков.
Припомняме, че компании от Германия, Италия и Франция се съгласиха да участват в новата схема за плащания на Москва, за да могат да поддържат доставките, докато Европа планира постепенно да прекрати зависимостта си от Русия в следващите няколко години.
Каква е схемата на плащане за руския газ, която руският президент Владимир Путин наложи след като страната му попадна под ударите на западните санкции? Всеки купувач от "неприятелска държава" си открива две сметки в "Газпромбанк" - едната е в твърда валута (евро или долари), а другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, след това парите се превалутират в рубли, като това става при сделка на Московската фондова борса. Няма срок кога ще бъде завършена сделката т.е. може да бъде платено в твърда валута и да изтече срока за получаване на доставка преди конвертирането в рубли, няма и гарантиран пазарен принцип на обмен, защото борсата е под пълния контрол на Русия. В първото десетдневние на май обаче Кремъл даде леко назад и "Газпром" предложи превалутирането да става през Националния клирингов център на Русия. По този начин има повече сигурност за купувача, тъй като в клиринговите къщи задължително има трета страна т.е. арбитър, който е неутрален спрямо купувача и продавача.