Европейският съюз няма да наложи санкции на САЩ заради окончателно приетия в началото на август пакет от законодателни мерки със санкции срещу Русия, Иран и Северна Корея. Това заяви постоянният представител на Русия в ЕС Владимир Чижов. Чижов говори пред радио Sputink – една от двете руски медии, изрично посочени от френския президент Емануел Макрон като "проводници на влияние", разпространяващи лъжи.
Според Чижов разговорът по темата далеч не е приключил и предстоят "трудни дискусии". Вероятно тези дискусии ще влязат във фазата на "пазаренето", което ще доведе до отказ от използване на някои инструменти, въведени в американския законодателен пакет. Но за ЕС ще е трудно да изработи единна позиция, смята руският дипломат.
Чижов счита и, че е възможно новите американски санкции да повлияят на предстоящите парламентарни избори в Германия, които ще се проведат на 24 септември. "Германия, чрез различни свои политици, винаги е подкрепяла "Северен поток 2", защото е наш основен партньор там", каза руският дипломат. Той моментално напомни и, че някои политици в Германия вече са предлагали да се преосмисли позицията на страната по отношение на анексирането на Крим от Русия, но пък Берлин инициира удължаване на санкциите на ЕС срещу Русия по отношение на Крим – заради случая с турбините на Siemens, които са били изтъргувани за ползване точно на Кримския полуостров, въпреки наложените от ЕС санкции.
Типично с тона на дипломат, Чижов посочи, че ЕС е опитал да смекчи американските санкции и даде примери как се е случило това. "Една от клаузите е от най-чувствителните, включително за Русия – тя е за газопроводите. В първоначалния вариант бе отбелязано, че президентът на САЩ е „длъжен“ да предприеме съответните стъпки. От ЕС твърдят, че благодарение именно на тяхната възпитателна работа с американците глаголът "shall", който в дадения контекст се чете като „длъжен“, е сменен с глагола "may", тоест "може", разясни руският дипломат.