Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кремъл не се отказва от ГУЛАГ, открито плаши руснаците с него (ВИДЕО)

12 октомври 2023, 15:59 часа • 7655 прочитания

Председателят на руската Дума Вячеслав Володин предупреди руснаците, напуснали страната и подкрепящи Украйна, че е по-добре да не се връщат обратно.

"Този, който е напуснал страната, извършил е подли постъпки, радвайки се на изстрелите по територията на Русия, желаейки победата на нацисткия кървав киевски режим, той трябва да осъзнае, че тук не само че не го чакат, ами Магадан му е осигурен."

Още: Буданов: Приближаваме се към глобална война

Песков също предупреди

По-рано говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Русия е готова да приеме хората, напуснали страната след началото на войната и обявяването на мобилизация, но за "онези, които се превърнаха във врагове едва ли ще се намери място в Родината". Песков допълни още, че броят на тези хора не трябва да се преувеличава.

После Песков каза, че руснаците не са заплашени от нищо, ако се върнат в Русия: "Как Родината може да е заплаха?".

Колко руснаци са напуснали страната?

Още: Йенс Столтенберг: Изявленията на Русия за използване на ядрено оръжие са безотговорни

Няма точни данни за това колко руснаци са напуснали страната от началото на войната в Украйна. В края на декември 2022 г. министърът на цифровото развитие, комуникациите и медиите Максут Шадаев обяви, че Русия са напуснали 100 хил. IT-специалисти. През юни 2023 г. от министерството съобщиха, че след началото на войната в Украйна специалистите са започнали да се завръщат, но не представи конкретни данни.

Магадан - транзитен център към ГУЛАГ

Магадан, за който Вячеслав Володин припомня е разположен на бреговете на Залива Нагаев и на Залива Гертнер на Охотско море. При управлението на Сталин Магадан е главен транзитен център за разпределение на репресираните, изпращани в трудовите лагери на ГУЛАГ, за осъществяването на операция „Далстрой“, която използва принудителния труд на милиони репресирани в системата от лагери Севвостлаг на безмилостен труд в златните находища по поречието на Колима. С труда на лагеристите се добиват и други стратегически суровини, като уранова руда, калай, волфрам, кобалт и мн. други.

Спомен за Сталин: Когато историята стане Хелоуин

ГУЛАГ или Главно управление на трудово-изправителните лагери е управление към НКВД и държавен орган в Съветския съюз, отговорен за администрацията на системата от основни съветски работнически лагери за изправителен труд (ИТЛ) от 30-те до 50-те години на XX век. Макар в лагерите да са въдворявани голям брой осъдени – от дребни джебчии до политически затворници – голям брой от тях били намерени за виновни посредством опростени съдебни процедури, като НКВД тройките и други средства извън обсега на правосъдието. ГУЛАГ е основен инструмент за политическа репресия в Съветския съюз.

Още: "Тези негодници": Председателят на Държавната дума поиска да се отнеме имуществото на напусналите Русия

По данни на различни съвременници, в това число и спомени на Александър Солженицин, броят на затворниците в ГУЛАГ е между 5 и 9 млн. души.  

Известният публицист A. В. Антонов-Овсеенко (син на разстреляния съветски военачалник В. А. Антонов-Овсеенко) счита, че от януари 1935 до юни 1941 са репресирани почти 20 млн. души.

Според архивите на СССР, отворени през 90-те, през ГУЛАГ от 1929 до 1953 година са преминали 2 369 220 души. Други около 765 180 са принудително заселени в суровите северни области и пустините на СССР. 

Наследниците на жертви на ГУЛАГ търсят жилищата си, властите се ослушват

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес