Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Край на португалското председателство: политически усилия и значими постижения

30 юни 2021, 11:44 часа • 1500 прочитания

Председателството на Португалия на Съвета на ЕС започна с празни пресцентрове, нови главоболия относно Брекзит и множество проблематични политически битки, които бяха удължени от пандемията.

Тъй като шестмесечният срок приключва днес, в сряда, страната отчита постижения като мегасделка за селскостопанските субсидии на блока, ваксинационен паспорт за коронавируса, идващ на 1 юли, и споразумения по редица други сложни въпроси, обобщава „Политико“.

Облекчаването на пандемичните ограничения се оказа в помощ, каза Педро Лурти, посланик на Лисабон, отговарящ за земеделието, здравеопазването, цифровите и други политически документи.

„Нещата започнаха да се подобряват през последните три месеца и това ни позволи да провеждаме повече физически срещи“, каза той, добавяйки, че преговарящите вече могат да влязат заедно в залата, да изгладят различия и да договорят ключови сделки - дори за неща като фискална прозрачност и онлайн проследяване, които са били в безизходица от години.

Обща селскостопанска политика

Какво беше договорено? Правилата, които ще управляват земеделските земи в Европа между 2023 и 2027 г. Реформите на фермерската политика на блока бяха отдавна закъснели, като настоящите селскостопански правила бяха отложени за допълнителни две години, защото преговорите се проточиха дълго. Шансовете за сделка преди лятото изглеждаха мрачни, след като преговорите спряха през май в битка за зелената посока на ОСП. Но институциите извадиха политически компромис от торбата в последните дни на председателството на Португалия, целящ да направи субсидиите по-зелени и по-справедливи.

Кой спечели: Окончателното споразумение е истински наполовина построена къща, което не задоволява нито упоритите природозащитници, нито лобито на агробизнеса. Франция и социалистите за пръв път вкараха в ОСП нови правила за защита на селскостопанските работници, а страните получиха много по-голяма гъвкавост при раздаването на средства от ЕС. Сделката също така даде на фермерите спокойствие относно това под какви ограничения ще работят през следващите години.

Остава да разберем дали тази ОСП е необходима прелюдия към по-екологична реформа след пет или повече години.

Закон за климата

Какво беше договорено? Първият закон за климата на блока: законопроект, който включва целите на блока за климата за периода 2050 и 2030 г. след месеци на трудни битки за това колко далеч да се стигне в изискването на държавите да намалят емисиите на парникови газове. Това означава, че без значение кой или какво управлява Berlaymont, целите вече са залегнали в законодателството на ЕС.

Кой спечели: Комисията и страните от ЕС спечелиха по основните цели: те отказаха усилията за повишаване на целта за 2030 г. от над 55% намаление на емисиите и оставиха целта за неутралност на климата за 2050 г. на блока на ниво ЕС, вместо да я прилагат на национално ниво (нещо, което Варшава беше заложила на заден план за избягване). Но законът включва и отстъпки на Европейския парламент с потенциално далечни последици, включително създаване на първия независим консултативен съвет за проследяване на климатичния курс на ЕС и въвеждане на концепцията за въглероден бюджет за насочване на бъдеща цел за 2040 г.

Кой загуби: Зелените. Разочаровани от финалната сделка, в която според тях липсва амбиция. Групата отхвърли законопроекта заедно с крайните десни и крайни леви, когато парламентът гласува през юни.

Въпреки че правните задължения остават на ниво ЕС, споразумението съдържа цели за намаляване на емисиите, които бяха немислими само преди няколко години.

Коронавирусен паспорт

Какво беше договорено? ЕС бързаше да въведе сертификати за целия блок, които доказват, че пътникът е бил тестван, ваксиниран или има имунитет след коронавирусна инфекция - и да стартира това до началото на летния ваканционен сезон. Страните се съгласиха също така да не бъдат обвързващи насоките за това как да се третират пътниците с такъв сертификат - балансиращ акт, който противопоставя зависимите от туризма страни срещу по-предпазливите страни, предупреждаващи за рисковете, свързани с облекчаването на контрола.

Кой спечели: Националните правителства са на шофьорското място, тъй като получават последната дума дали сертификатът „купува“ пътуване без ограничения.

Кой загуби: Европейският парламент се провали в усилията си да получи по-големи гаранции за пътуване без ограничения за притежателите на сертификати и настояването му за универсално безплатно тестване за пътуващите.

Както през цялото време на пандемията, опитите за рестартиране на свободното движение се сблъскаха с настояването на страните от ЕС, че те трябва да могат да се справят със заплахите за общественото здраве. Сертификатите са важен компонент за политиките на ЕС за пътуване и те бяха договорени в рекордно кратко време, но не предлагат гарантирано безплатно пътуване. Придружаващите насоки за пътуване, ако се спазват, трябва да направят пътуването в ЕС много по-лесно, но това не е обвързващо.

Оценки на лекарствата

Какво беше договорено? Изглеждаше, че пандемията ще погълне предложението на ЕС за провеждане на общи научни оценки на лекарствата и медицинските изделия (иначе известни като съвместна оценка на здравните технологии). Големи държави като Франция и Германия не искаха да се откажат твърде много от оценките, които подхранват техните решения за възстановяване на разходите за лекарства. Но португалското председателство успя да обвърже файловете, което ще засили сътрудничеството между страните от ЕС с надеждата да подобри достъпа до лекарства и да опрости процеса на кандидатстване на фармацевтичните компании.

Кой спечели: Това е голяма символична победа за Португалия, която успя да сключи сделка, убягваща на предишните шест председателства, работещи по съвместно HTA - включително германците, за които се очакваше да постигнат сделка. Освен Португалия, Франция и Германия получиха най-голямото си искане - а именно няма обвързваща формулировка за посегателство върху националните правомощия по отношение на научните оценки на лекарствата.

Кой загуби: Големите фармацевтични компании. Компаниите бяха най-големите поддръжници на пълни съвместни оценки за опростяване на процедурата, която в момента трябва да се повтори 27 пъти, веднъж за всяка държава от ЕС. Те твърдят, че договорената сделка няма да ускори регулаторните прегледи.

Държавите остават свободни да избират дали да вземат или не предвид научните оценки на ЕС, оставяйки регламента беззъб. Поддръжниците казват, че това би могло да положи основите за подходящ съвместен процес след пет или десет години.

Превенция срещу онлайн сексуалното насилие над деца

Какво беше договорено? Парламентът и Съветът сключиха сделка в края на април за позволение на технологичните компании да откриват и докладват за онлайн материали за сексуално насилие над деца, като същевременно останат в съответствие със законите на ЕС за поверителност. Текстът представлява временна дерогация от съществуващото законодателство за защита на данните. Новите правила се прилагат и за текстови съобщения, заедно с изображенията.

Кой спечели: Технологичните компании, неправителствените организации за закрила на детето и Аштън Къчър.

Кой загуби: Европейската комисия. Изпълнителната власт на ЕС представи законодателството през септември и наложи непостижим краен срок през декември - който не е изненадващо, че не беше спазен.

Дискусиите отнеха повече време, отколкото това, на което се надяваше на Комисията, тъй като Европейският парламент искаше повече предпазни мерки за поверителността на потребителите. Междувременно гигантът на социалните медии Фейсбук спря активността на материали за сексуално насилие над деца, увеличавайки натиска върху разговорите.

Правила за пътно таксуване

Какво беше договорено? Сделка за нови правила на ЕС относно пътните такси, които ще свържат пътните такси с емисиите на CO2 от превозните средства и ще прехвърлят таксите от модел, базиран на времето, към модел, базиран на изминатото разстояние - и двете се считат за решаващи за гарантиране, че замърсителите и честите шофьори ще плащат цената за климатичните въздействия.

Кой спечели: Сделката отговаря на молба на индустрията и неправителствените организации, които твърдяха, че реформата е от ключово значение за изграждането на бизнес аргументи за по-екологични камиони, които обикновено са по-скъпи.

Кой загуби: Австрия бе призовала за повече свобода за налагане на по-високи такси за уязвими пътни участъци и каза, че окончателната сделка не е успешна. Нейният регион Тирол се бори с голям транзитен трафик по оживената ос север-юг, наречена Проход Бренер, а губернаторът на Тирол Гюнтер Платер заяви, че сделката ще принуди региона да прибегне до други средства за ограничаване на „транзитната лавина“.

Исканията на Парламента за постепенно премахване на таксите, основани на времето, и целевите приходи от такси за изминат участък срещнаха противоположност в позицията на държавите от ЕС. Компромисът намери средна позиция чрез сложен набор от правила, като се добавиха безброй изключения.

Данъчна прозрачност

Какво беше договорено? Лисабон постигна това, което мнозина в Брюксел смятаха за невъзможно, като се споразумя за сделка за данъчна прозрачност, която от години събира прах по рафтовете на Съвета и Парламента. Противоречивият законопроект ще изисква от големите компании да декларират къде в ЕС плащат данък и печалба. Комисията предложи правила като счетоводна инициатива след скандала с Panama Papers, но много финансови министри заявиха, че това е данъчно досие, което създава правен застой. Португалия успя да осигури това мнозинство, въпреки протестите, и постигна законодателна сделка с Парламента.

Кой спечели: Португалия, Парламентът и Комисията.

Кой загуби: Хърватия, Кипър, Чехия, Унгария, Ирландия, Люксембург, Малта и Швеция, всички противопоставили се на законопроекта.

Закон за бисквитките

Какво беше договорено? Португалското председателство успя да преодолее четиригодишната безизходица по отношение на „закона за бисквитките“ на ЕС, известен също като регламент за електронната поверителност, като подкрепи обща позиция сред страните от ЕС през февруари. Законодателството, въведено за първи път през 2017 г., има за цел да защити поверителността на онлайн комуникациите, като регулира как телекомуникационните оператори, технологичните компании и индустрията за онлайн реклама използват личните данни. Но сделката на Съвета отхвърли повечето от защитите на поверителността, първоначално изготвени от Комисията, включително настройките за поверителност за уеб браузъри като Chrome на Google.

Кой спечели: страните от ЕС, телекомуникационните оператори, рекламната индустрия и Big Tech компаниите.

Кой загуби: Европейският парламент и неправителствените организации в областта на дигиталните права.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес