Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Комерсант": "Газпром" блъфира, че може да прехвърли транзита на газ от Украйна през Турция

15 януари 2015, 12:12 часа • 24949 прочитания

Русия и ЕС определиха позициите си в преговорите за съдбата на газопровода "Турски поток", след като през декември проектът "Южен поток" беше затворен", пише в. "Комерсант".

"Газпром" категорично даде да се разбере, че ще се откаже от транзита на газ през Украйна през 2020 г. и призова Европа да побърза в построяването на газопроводи, за да получава газ от Турция. Европейската комисия се усъмни както в икономическата целесъобразност на схемата, така и в това, че "Газпром" е готов заради "Турски поток" да унищожи репутацията си на надежден доставчик.

Такива бяха резултатите от първото посещение в Русия на новия европейски преговарящ за енергетиката – зам-председателят на ЕК Марош Шефчович. Ръководителят на "Газпром" Алексей Милер разясни на Шефчович подхода, който компанията предприема. До 2020 г. Русия ще се откаже напълно от транзита на газ през Украйна, прехвърляйки обемите през "Турски поток". През това време европейците трябва да изградят газопроводи, които ще им позволят да получават руския газ от Западна Турция, а не от Централна Европа, както беше досега. "Турски поток" остава единственият начин, по който ще могат да бъдат доставени 63 милиарда кубически метра руски газ, доставяни сега през Украйна. Други варианти няма, пише вестникът според БГНЕС, цитирайки Милер. Според него европейците трябва да започнат изграждането на инфраструктура "точно сега", в противен случай "тези обеми газ могат да се окажат на други пазари". Безкомпромисната позиция едва ли е новина за Шефчович, но след срещата той демонстрира истинска изненада.

"Днес ние научихме, че газът, който минава през Украйна, ще бъде пренасочен към новия газопровод. Често казано аз бях много изненадан от това изявление, защото дойдох тук, за да проучва възможностите за Югоизточна Европа след отмяната на "Южен поток", заяви Шефчович. Той подчерта, че 63 милиарда кубически метра са обем, от който не се нуждае нито Турция, нито страните от Югоизточна Европа.

Шефчович обясни, че идеята на "Газпром" за продажбата на 50 милиарда кубически метра газ на европейците в Западна Турция "е малко вероятно да работи," въпреки че "Европейската комисия е готова да го обсъди". За тази цел Русия беше поканена да участва в работната група, която включва представители на страните-членки на бившия "Южен поток".

Според източник на "Комерсант" от газовата промишленост заплахата на Милер от прехвърляне на газа към "други пазари" звучи като блъф, тъй като през 2014 г. "Газпром" доби минимален обем газ в своята история именно, защото не успя да продаде повече. "ЕС едва ли е заинтересован от влагането на средства в нови тръби, за да получава същия газ, който сега идва в Европа от Украйна. Според него при създаването на "Турски поток" руският концерн може да предложи отстъпка за газа и дори да го продаде на едро в рамките на концепцията за общо закупуване на газ от ЕС. Експертът отбелязва още, че сега ЕС е заинтересован да запази транзита през Украйна, включително по политически причини.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес