Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коледен подарък за конспираторите: Йенс Столтенберг поема секретната група "Билдерберг"

27 декември 2024, 13:47 часа • 3270 прочитания

Бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще бъде новият съпредседател на ултрасекретната група "Билдерберг", съобщиха шведският вестник Dagens Näringsliv и британският The Guardian. "Билдерберг" провежда ежегодни срещи, на които се събират лидери от политиката, финансите, академичните среди, медиите и други индустрии. Трансатлантическата група отдавна е обект на конспиративни теории за степента на нейната власт да определя световните събития и често е наричана "световно правителство в сянка".

Още: Столтенберг предложи Украйна да се откаже временно от свои територии

Какво е "Билдерберг"?

Конференцията "Билдерберг" се провежда през 1954 г. с надеждата да се предотврати нова световна война, но оттогава насам се е превърнала в ежегодна среща, която насърчава капитализма и силните отношения между Европа и Северна Америка. Всяка година в нея вземат участие около 140 представители. Често там може да видите милиардери, ръководители на отбранителни компании, премиери, еврокомисари, шефове на банки, ръководители на разузнавателни служби и т.н.

The Guardian отбелязва, че няколко души от 31-членния управителен комитет на групата заемат висши длъжности в отбранителната индустрия. Сред тях са бившият шеф на Google Ерик Шмидт, който се надява, че компания за дронове "камикадзе" ще увеличи нетното му състояние на стойност 26,3 млрд. долара, и Маркус Валенберг, който е председател на производителя на отбранителни продукти Saab, чийто брой на поръчките нарасна след избухването на войната в Украйна.

Още: Германският президент връчи на Столтенберг специално отличие

Снимка: Getty Images

Потайността на срещите на "Билдерберг" и богатството на участниците в тях накара конспираторите да обвинят групата, че е "заговорническа групировка", която тайно дърпа конците на обществото, за да увеличи личното си богатство и власт. Доказателства за подобни твърдения няма.

Срещите се провеждат, без да се водят протоколи, а участниците в тях пазят мълчание. На участниците им е позволено да говорят публично за информация, споделена по време на срещите, стига да не разкриват източника на наученото. Все пак групата публикува общ списък с точки за разговори преди пролетните си срещи, като най-новото издание включва дискусии за изкуствения интелект, европейските икономически предизвикателства, Русия, Китай, Близкия изток и „бъдещето на войната“.

На последното издание в Мадрид на конференцията беше обсъден и „политическият пейзаж в САЩ“.

Още: Столтенберг, вече извън НАТО: Трябваше да дадем на Украйна повече оръжия по-рано

Тръмп във фокуса на групата

Домакин на следващата конференция на "Билдерберг" ще бъде милиардерът индустриалец Маркус Валенберг в Стокхолм. Тя ще бъде първата среща след завръщането на Доналд Тръмп на власт в САЩ и вероятно ще се съсредоточи върху разходите за отбрана и трансатлантическото сътрудничество.

През предишните години не е имало съобщения за участие на Тръмп в конференцията, но той има доста директни връзки с хора, които са там, включително милиардера Питър Тийл, който участва в управителния комитет на групата и беше един от първите застъпници за републиканеца в Силициевата долина, припомня Daily Beast.

Още: Генералният секретар на НАТО довчера не крие: Поддържах връзки с КГБ

Снимка: Getty Images

Столтенберг и ролята му в конференцията

Столтенберг, който от 1 октомври 2024 г. освободи ръководния пост в НАТО за Марк Рюте, в последните години от мандата си беше съсредоточен върху реакцията на Алианса спрямо подпалената от диктатора Владимир Путин война в Украйна. Сега той ще помага за ръководенето на потайната конференция, която се провежда в частни домове и петзвездни хотели в цяла Европа.

Столтенберг беше привърженик на увеличаването на бюджетите за европейските военни сили, което го превърна в съюзник на Тръмп през първия мандат на републиканеца. Миналата година норвежецът с гордост заяви, че „разходите за отбрана на НАТО са във възходяща траектория в целия Алианс“.

Първата среща във формат "Билдерберг" на Йенс Столтенберг е през 2002 г., няколко години преди втория му мандат като министър-председател на Норвегия. Десетилетието, в което той беше генерален секретар на НАТО, доведе до нови посещения, а през 2018 г. той дори произнесе основната реч на конференцията на групата в Торино. Двамата с Рюте бяха на последната среща в Мадрид. Сега назначаването му за съпредседател на "Билдерберг" затвърждава ролята на групата в сърцето на трансатлантическата стратегия.

Още: "Руските ядрени заплахи не трябва да ни спират": Столтенберг със заключителна реч, преди да се оттегли от НАТО

Снимка: БГНЕС

В конферентната зала в Мадрид на последната конференция бяха редица високопоставени служители на Пентагона и вторият по ранг военен лидер на НАТО - американският генерал Кристофър Каволи, върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа. Това беше втората му конференция "Билдерберг". Сред основателите на групата са били висши служители на британското и американското разузнаване, а бившият лидер на НАТО лорд Питър Карингтън е бил председател на групата от 1990 до 1998 г. - т.е. тя има сериозни връзки с военните среди.

"Билдерберг" процъфтява в областта на дискретната дипломация, елитните мрежи и разузнаването - бившият шеф на МИ6 сър Джон Соуърс е член на управителния комитет на групата, а настоящият ръководител на ЦРУ Уилям Бърнс е бил неин член, преди да подаде тихомълком оставка при встъпването си в длъжност.

Пристигането на Столтенберг обаче може да е сигнал за коренна промяна - това е назначение на голямо име и може би е сигнал за излизане от сянката на групата, която се страхува от публичността, анализира The Guardian.

Столтенберг заменя нидерландския икономист и съветник на "Голдман Сакс" Виктор Халберщадт, който почина през септември. Съпредседател на групата е Мари-Жозе Кравис, която е член на борда на Publicis - една от най-големите световни компании за PR и комуникации.

Още: Столтенберг: НАТО можеше да направи повече, за да няма война в Украйна

Снимка: Getty Images

Доскорошният генерален секретар на НАТО вече направи изявление за новата си роля, като заяви пред Dagens Näringsliv, че "Билдерберг", „заедно с Мюнхенската конференция по сигурността (...), е добра платформа за сътрудничество между лидерите в политическата сфера, бизнеса и академичния свят“.

През февруари Йенс Столтенберг ще поеме и председателството на Мюнхенската конференция по сигурността - друга важна среща в областта на отбраната и дипломацията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес