В продължение на десетилетия работилницата на Антонис Дисиос жужи от звука на шевни машини, шиещи кожени палта за неговите богати руски купувачи. През март санкциите на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна затвориха бизнеса изведнъж, разказва "Ройтерс".
На Дисиос, както и на стотици други кожухарски предприятия в крайезерния град Кастория, им бе забранено да изнасят за Русия, основният пазар за гръцката кожухарска промишленост. Тъй като нямат вътрешен пазар, изпраща своите 23 работници у дома и складовете му се напълниха със стотици непродадени дрехи.
Направата на едно палто от кожухарското предприятие на Дисиос струва 30 000 евро, тъй като използват една от най-скъпите кожи в света - руският самур.
Кастория е сърцето на вековна кожухарска индустрия в Гърция, последният останал център за производство на кожи в Европа и една от малкото страни в ЕС, които все още позволяват отглеждането на животни за кожи въпреки натиска от групи за защита на правата на животните у дома и в чужбина.
С края на огромната индустрия за кожи в Дания по време на избиването на норки, предизвикано от коронавируса, групите за правата на животните се надяват, че прекъсването на руския пазар може да означава края на европейския пазар за кожи, който вече се сви драстично в отговор на кампаниите за хуманно отношение към животните.
И с нарастващия брой големи модни къщи като Gucci и Prada, които се ангажират да не използват истинска кожа в бъдеще, активистите казват, че санкциите срещу Русия могат да помогнат за ускоряване на упадъка на индустрия, която те наричат "морално фалирала".
Ударът върху търговията с кожи в Гърция отразява загубите в други сектори, като селското стопанство, от началото на войната. Но никъде не е толкова рязко, колкото в Кастория, която оцеля след опустошителната, продължила десетилетие икономическа криза в страната благодарение на износа на кожи.
Натоварен път, пресичащ града, се нарича Авеню на кожухарите, а улиците са изпълнени с вече затворени бутици за кожи с табели на руски и гръцки.
От средата на 90-те години техният бизнес модел е фокусиран върху богати руски купувачи и туристи в региона, а Гръцката федерация за кожи казва, че усилията за навлизане на нови пазари - като Южна Корея - са трудна битка.
Санкциите също така забраняват магазините да продават на руски туристи в Гърция, тъй като кожата се счита за луксозна стока.
Досега около 2000, предимно семейни предприятия в страната, в които работят около 4000 души според федерацията, са били подкрепени от държавна помощ, което им позволява да избегнат уволнения. Мярката, която е в сила за три месеца до септември, позволява на бизнеса да спре договорите на 80% от работниците си, които ще получават държавни помощи.
Облеклата от кожа са сред 10-те най-големи износа на Гърция, но намаляват през годините. Износът за Русия възлиза на 14 милиона евро миналата година, което е спад от 55 милиона евро през 2017 г., според данни на гръцката статистика. Броят на фермите за норки е намалял до 92 през 2020 г. от 131 през 2018 г., според групата за правата на животните VeGaia.