Нощта в Каталуния премина сравнително спокойно, но няколко часа преди официалния старт на вота на референдума за независимост на испанската автономна провинция хиляди хора започнаха да се стичат пред секциите за гласуване.
По плана на каталунското регионално правителство гласуването трябва да започне в 10:00 часа българско време, но испанската полиция и испанските сили за сигурност имат задача да не допуснат осъществяване на вот, като разпорежданията са да не се използва сила. Вчера (30 септември) беше съобщено, че над 1300 от общо 2315 секции са затворени. В поне 163 училища обаче родители и ученици прекараха две денонощия, за да не позволят на испанските власти да ги затворят и да могат да гласуват.
This is how polling stations across #Catalonia look like currently. Hundreds of #Catalans came 2 vote. #CatalonianReferendum #Barcelona #1o pic.twitter.com/GHm34XDFPl
— Balazs Csekö (@balazscseko) 1 октомври 2017 г.
Пред една от секциите дори беше докаран трактор, за да бъде използван като барикада и да не бъде позволено на полицията да я затвори. Малко по-късно в Twitter се появиха и снимки как Каталунската браншова строителна камара и Каталунския фермерски съюз помагат за издигане на барикади пред някои секции - със специални блокове и трактори.
People in #Catalonia uses tractors at #1octL6 polling stations as barricades, to prevent police forces from entering. pic.twitter.com/Pw7YI8WGhh
— Guido Mastrangelo (@GuidoGma) 30 септември 2017 г.
I'm told that a constructors union and the farmers union are helping barricade, block police from polling stations in #Catalonia. pic.twitter.com/l5rENVAGWd
— Sigogglin Serafim (@tlesam) 1 октомври 2017 г.
Прави впечатление, че призивите в подкрепа на каталунския плебисцит и благодарностите в микроблогинг мрежата Twitter са основно насочени към създателя на WikiLeaks Джулиан Асандж. Освен това определяните като инструменти за дезинформация на Кремъл – вккючително от френския президент Еманюел Макрон, руски медии Russia Today и "Спутник" са основен източник на информация за референдума. Припомняме, че испанските власти неутрализираха стотици сайтове с разширение .cat, които даваха информация за плебисцита. Само между 11 и 27 септември "Спутник" е публикувал 220 материала за референдума, сочи анализ на Digital Forensic Research Lab (DFRL) на Атлантическия съвет, като според анализа повече са "фалшиви новини". Посочва се, че един от най-популярните туитове на Асандж за Каталуния е бил разпространен масово в Twitter от "автоматични профили" т.е. ботове. Съгласно анализа на DFRL в много от постовете си за Каталуния създателят на WikiLeaks преднамерено е използвал различни определения за централната власт в Испания, с които да нажежи обстановката - например "бананова република", препратки към площад "Тянанмън".
Бившият агент на АНС Едуард Сноудън също се включи по темата и заяви, че референдумът в Каталуния е борба за демокрация и защита на човешки права.
Всъщност и досега не е ясно колко хора трябва да гласуват, за да е валиден референдумът. Въпросът с избирателните списъци също е абсолютно "Тъмна Индия" - кой има право да гласува. Стигна се дотам, че в официалния Twitter профил на Съвета на Каталуния пуснаха съобщение, че всеки може да гласува в която и да е секция.
BREAKING! Universal suffrage today in #Catalonia. Voters can vote in any polling station. #CatalanReferendum https://t.co/2lUqJiGtE6
— This is Catalonia (@ThIsCatalonia) 1 октомври 2017 г.
Припомняме, че снощи в Каталуния имаше многохиляден митинг срещу референдума. Такъв имаше и в Мадрид - с лозунги "Каталуния е част от Испания".
Снимка: Getty Images/Guliver
Russia Today пък публикува информация, че във френската област Бретония е имало шествие в подкрепа на референдума в Каталуния.
In #France Bretons rally for own self-determination & in solidarity with #Catalonia (VIDEO) https://t.co/IM9Pn2567b pic.twitter.com/hY6vORtWVm
— RT (@RT_com) 1 октомври 2017 г.