Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кампания в Италия: Справедливост за жертвите на COVID-19

23 април 2020, 17:00 часа • 3283 прочитания

Роднините на хора, починали от коронавирус в Италия, настояват за справедливост. Според тях, в началото на епидемията властите са допуснали грешки, пише "The Guardian".

Близки на починалите се обединяват в създадената от Лука Фуско Facebook група NOI Denunceremo ("Ще съобщим"). Бащата му е починал от COVID-19 в Бергамо, провинция Ломбардия, която е най-силно засегната от коронавируса.

Идеята е в групата да се съберат свидетелства за неправилни действия на властите, довели до летален изход при заболелите от новия вид коронавирус. Досега към групата са се присъединили повече от 45 000 човека.

В Италия статистиката е стряскаща: 187 327 случая на заразени с COVID-19, от които 54 543 оздравели и 25 085 починали – най-високото ниво в Европа и второ в света след САЩ. От все още активните случаи, 98% са с леки симптоми, но в тежко състояние са цели 2384 души. На 22 април откритите нови случаи са 3370, което е сериозно увеличение спрямо 20 април, но не представлява рязко вдигане на кривата спрямо пиковете ѝ през месеца. Смъртните случаи за денонощието са 437, което е намаление, но по-скоро кривата по този начин остава стабилна, без резки движения.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 23 април

Фуско обяви, че целта на форума не е получаване на финансови компенсации, а да се потърси отговорност за неправилното лечение, довело до смъртта на толкова много хора. Да бъдат повдигнати обвинения и отговорните лица да бъдат изправени пред съда.

Усилията на участниците във Facebook групата не са насочени и срещу здравните работници. Те са срещу хората на ръководни позиции, които вероятно са подценили сериозността на заплахата от коронавирус, подчертава той.

"Здравните работници са точно толкова жертви, колкото и починалите", смята Фуско.

Междувременно лекарските асоциации и синдикатите обявиха, че планират правни действия за смъртта на 144 медицински работници, причинена основно от липсата на защитно оборудване в началото на извънредната ситуация.

The Guardian припомня, че в Италия вече се провеждат няколко официални разследвания, включително едно в болница в Алзано Ломбардо - град в Бергамо, където има подозрения, че след установен болен с коронавирус не са взети достатъчно строги мерки за дезинфекция и не е спряна на време вентилационната система, като лечебното заведение е пуснато прекалено скоро да работи отново. Така болницата се превърнала в огнище, от което се разпространил вируса в града.

Прокурорите в региона на Ломбардия също разследват случаи на възможна престъпна небрежност, довела на смъртта на много хора, след обявени стотици "домашни смъртни случаи". Тези смъртни случаи не са записани в официалната статистика, а много хора, които са починали в домовете си, не са и тествани за COVID-19.

Друг пример за иск срещу властите е подаденият от Робърт Лингард - италианец, живеещ в Лондон. Жалбата му е до прокурора на Бреша - друга провинция на Ломбардия, силно засегната от коронавируса. Тя е свързана със смъртта на двама негови роднини и стигналото до интензивното лечение на други трима негови близки.

Той сезира прокуратурата, която сега трябва да установи дали в началото на епидемията - кампаниите в Милано и Бергамо, насърчаващи хората да продължат да живеят, както обикновено, ходейки по барове и ресторанти или на пазар, представляват престъпна небрежност предвид разпространението на болестта в момента.

Превод: БГНЕС

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес