Освен с бежанската криза, Дъблинския регламент, специфичната роля на „горещите точки“ и засилването на контрола по външните граници на ЕС, предстоящият Европейски съвет ще изслуша предварителна оценка на преговорите с Великобритания относно членството ѝ в ЕС, информира EUobserver.
Както е добре известно, във Великобритания вече върви подготовка за референдум относно членството на Обединеното кралство в ЕС. Каращият втори мандат британски премиер Дейвид Камерън обеща такъв плебисцит да се състои до края на 2017-та година.
Дотук техническите разговори по въпроса между Брюксел и Лондон продължават, като засега не са ясни абсолютно точните искания на Великобритания, за да остане в ЕС. Надеждата е, че те ще бъдат изяснени до декември тази година или най-късно до март следващата година, за поредната среща на Европейския съвет. Всичко зависи от Камерън, а той се бави, като в Брюксел вече прогнозират, че в крайна сметка март е по-реалистичен срок, за да може Великобритания да проведе референдум октомври-ноември догодина. „За танго са нужни двама“, коментира накратко пред Европейския парламент председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Засега е ясно следното – Дейвид Камерън иска промяна на суверенитета в четири сфери. Става въпрос за увеличаване на тежестта на думата на националните парламенти по европейските въпроси, за икономическото управление и по-конкретно защита на интересите на страните-членки на ЕС, които са извън еврозоната, за конкуренцията в ЕС като цяло и за намаляване на социалните придобивки на мигрантите и гражданите на ЕС във Великобритания.