Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво точно се случи в Кьолн? Докладът на полицаите за новогодишната нощ

07 януари 2016, 11:22 часа • 15969 прочитания

Скандалът около събитията в Кьолн, случили се в новогодишната нощ, се сдоби с нови подробности.

Немският в. Bild е публикувал доклада на полицията, в който подробно се описва какво именно се е случило на площада пред Кьолнската катедрала и в сградата на градската гара.

Както стана известно по-рано, около хиляда млади хора, предимно с "арабски и северноафрикански произход", се разделили на групи и извършили нападения над жени. Към момента само от Кьолн в полицията са постъпили повече от сто оплаквания от пострадали, те съобщават за посегателства и изнасилвания, обиди и грабежи.

Около 50 заявления се обработват от полицията в Хамбург, има аналогични случаи в Берлин, Дюселдорф и Щутгарт, но не е ясно дали те са свързани помежду си.

Полицаите не можели да приемат нови заявления

В доклада, публикуван от Bild по ситуацията в Кьолн, се разказва, че повечето нарушители на реда се намирали в състояние на алкохолно и наркотично опиянение. Те се събрали на площада между гарата и катедралата малко преди настъпването на Новата година, като умишлено хвърляли фойерверки в другите хора и в полицията, хвърляли бутилки.

"Дори появата на полицията и взетите мерки не накараха тълпата да прекрати това, с което се занимаваше както пред гарата, така и непосредствено в сградата", се казва в доклада.

Колко хора са се намирали в този момент на площада, не се посочва. Полицаите били между 150 и 200 души. Органите на реда решили, за избягване на смъртните случаи, да разчистят площада, но безредиците не спрели, а само се преместили в сградата на жп гарата.

В същото време към представителите на реда постоянно се обръщали момичета, като заявявали за нападения и сексуални посегателства, се посочва в документа.

"Поради големия брой такива деяния службите за сигурност се ограничили с възстановяване на спокойната обстановка, а също и с други най-необходими мерки. Тъй като било невъзможно да се помогне на всяка жертва и оперативно да се задържи злосторникът, полицаите били на границата на разочарованието", се казва в доклада, цитиран от ТАСС.

В даден момент стражите на реда просто не можели да приемат нови оплаквания, пише в отчета.

"Покани ме госпожа Меркел"

Авторът на документа посочва, че за първи път за 29 години службите се сблъскват с такава проява на неуважение. Той пише, че злосторниците пред очите на полицаите унищожавали документите си с думите, че още утре ще получат нови. "Трябва да сте мили с мен. Покани ме госпожа Меркел", заявил един от чужденците.

Нарушителите на реда игнорирали забраните на полицаите, уринирали в сградата на гарата, спели по пейките и на пода, прескачали от един перон на друг по железопътната линия, заплашвали свидетелите и пострадалите, се казва в полицейския отчет.

Как върви следствието?

В момента се води разследване срещу трима заподозрени.

Ралф Егер – вътрешен министър на провинция Северен Рейн-Вестфалия – не посочва детайли в интерес на разследването. Освен това е известно, че полицията анализира социалните мрежи, а също видеозаписи и снимки, направени в новогодишната нощ на площада. Но идентифицирането на злосторниците в тълпата е изключително трудно, посочват органите на реда.

Полицията на Северен Рейн-Вестфалия, където се намира Кьолн, смята, че злосторниците са действали по предварителна уговорка.

"Когато 1000 мъже от Северна Африка се събират на едно място, това не може да е случайност", смятат органите на реда. С отчитане на свидетелствата на очевидци за националната принадлежност на нарушителите на реда темата за бежанците заиграла с нови цветове.

През 2015 година във ФРГ са пристигнали 1,1 млн. души, търсещи убежище, повечето от Сирия, Афганистан и Ирак. Германският министър на правосъдието и защитата на правата на потребителите Хайко Маас в тази връзка призовал да се избягват обвиненията към бежанците.

"Не бива да допускаме, че някой е използвал тези нападения с цел дискредитиране на всички бежанци", заявил Маас пред агенция ДПА.

"Ако търсещите убежище са били сред престъпниците, това не значи, че трябва да се подозират всички бежанци", смята министърът.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес