Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще стане с цената на петрола догодина?

02 декември 2021, 07:20 часа • 4270 прочитания

Министрите на страните от ОПЕК+ се събират на онлайн видеоконференция днес (2 декември), за да обсъдят нивата на добив на петрол през януари на фона на появата на коронавирусния вариант "Омикрон" и очаквано свръхпредлагане на петрол. Досега износителите на петрол, които представляват близо 40% от световното производство на петрол, възстановяват производството на петрол с еднакви темпове от август.

Според прогнозата на техническия експертен комитет на ОПЕК+, цялата 2022 г. ще се характеризира с прекомерно предлагане, особено през първото тримесечие. Излишъкът от петрол ще възлиза на 2 милиона барела дневно през февруари - 3,4 милиона барела дневно през март. Това предполага поевтиняване.

Членовете на споразумението ОПЕК+, които съвместно регулират обемите на добив от пет години, се събират ежемесечно за консултации под формата на онлайн конференции от май миналата година, припомня БГНЕС. Такива чести срещи са необходими, за да се гарантира, че нивото на добив на петрол през всеки месец е в съответствие с текущите нужди на пазара.

Когато търсенето на петрол започна да се възстановява през пролетта на тази година, страните се съгласиха постепенно да излязат от ограниченията върху производството, които доброволно поеха преди година. От август те се увеличават с 400 хиляди барела на ден. Този план е валиден до декември включително. Така през декември те ще намалят до базовото ниво само 3,759 млн. барела дневно.

Планирано е да се възстанови производството със сегашните темпове поне до пролетта на 2022 г. Дори настойчивите искания на страните-консуматори на петрол, преди всичко на САЩ и Индия, които бяха недоволни от високото ниво на цените, не можеха да попречат на тези планове. Русия и Саудитска Арабия обаче отговориха на тези искания с прогнози за сезонен спад в търсенето и обясниха нецелесъобразността от преразглеждане на плана, приет преди пролетта.

В отговор САЩ обявиха пускането на 50 милиона барела петрол от стратегическия резерв на страната през януари-април 2022 г. По-голямата част от този обем трябва да бъде върнат на склад до 2024 г. Котировките на петрола след тези решения паднаха с 15% за няколко дни. А в навечерието на срещата на ОПЕК + цената на европейския сорт "Брент" падна под 70 долара за барел за първи път от август. Спадът в цените на петрола, обаче, по-вероятно е свързан с появата на "Омикрон".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес