Поради резкия спад на раждаемостта хората в някои от най-богатите страни в света ще трябва да работят многократно по-ефективно, за да не загубят богатството си, пише „Файненшъл таймс“. Хората ще трябва да увеличат производителността си и да работят повече часове, за да запълнят празнината в растежа, оставена от жените, които раждат по-малко деца, се посочва в нов доклад.
Китай с нови мерки против демографската криза
Производителност
На фона на намаляващата раждаемост някои от най-богатите икономики в света ще трябва да увеличат производителността си поне два пъти, за да запазят историческите си постижения в областта на качеството на живот. В доклад на анализаторската компания McKinsey за икономическото въздействие на намаляването на раждаемостта се твърди, че производителността във Великобритания, Германия, Япония и САЩ трябва да расте два пъти по-бързо, отколкото през последното десетилетие, за да се запази повишаването на жизнения стандарт, наблюдавано от 90-те години на миналия век.
Още: Словения отбеляза рекордно ниски нива на раждаемост
Докладът на консултантската компания, публикуван в сряда, показва, че ръстът на производителността във Франция и Италия ще трябва да се утрои през следващите три десетилетия, за да се поддържа темпото на нарастване на БВП на глава от населението, наблюдавано между 1997 г. и 2023 г. В Испания, от друга страна, той трябва да нарасне цели четири пъти от сега до 2050 г.
Снимка: iStock
Докладът подчертава драматичното въздействие на намаляването на раждаемостта върху най-проспериращите икономики в света и подчертава тяхната уязвимост от намаляването на населението в трудоспособна възраст.
Още: Парите за бебета за земеделци: От Главчев е "подведен" до "модела джипка"
Наследството
„Ако не се предприеме нищо, младите хора ще наследят по-нисък икономически растеж и ще подкрепят повече пенсионери, тъй като традиционното предаване на богатството между поколенията отслабва“, казва Крис Брадли, директор на Глобалния институт на McKinsey. Правителствата в цял свят отчаяно се опитват да овладеят демографската криза на фона на нарастващите разходи за жилища и грижи за децата, както и на социалните фактори - по-специално намаляващия дял на младите хора в семейните отношения. Две трети от хората понастоящем живеят в страни с раждаемост под така наречения „коефициент на заместване“ от 2,1 деца на жена, а населението на няколко страни от ОИСР, включително Япония, Италия и Гърция, както и на Китай и Централна и Източна Европа, вече намалява.
По 70 000 евро за новородено: Южнокорейска компания се бори с ниската раждаемост
„Настоящите ни икономически системи и социални договори се развиха в продължение на десетилетия на демографски растеж, особено на населението в трудоспособна възраст, което движи икономиката и поддържа и осигурява застаряващите граждани на фона на увеличаващата се продължителност на живота“, каза Брадли и добави: „Тази схема вече не работи.“ Брадли, съавтор на доклада, публикуван в сряда, смята, че няма „един-единствен инструмент“ за справяне с демографските предизвикателства, предаде БГНЕС.
Нивата на раждаемост в Европа отбелязват драматичен спад: Проучване показва какви ще са последиците
Още: Демограф: Мъжката смъртност в Русия достига катастрофални нива, било заради липса на мозък
Снимка: iStock
Комбинация от мерки
„Необходима е цяла комбинация от мерки: по-голямо участие на младите хора на пазара на труда, по-дълъг трудов живот и, надяваме се, повишена производителност“, каза той. ОИСР, чието седалище е в Париж, и преди е отправяла подобни предупреждения, като миналата година заяви, че намаляването на раждаемостта застрашава „благосъстоянието на бъдещите поколения“ и призова правителствата да се подготвят за „бъдеще с ниска раждаемост“. McKinsey изчисли, че в Западна Европа намаляването на дела на хората в трудоспособна възраст може да доведе до намаляване на БВП на глава от населението средно с 10 000 долара на човек през следващия четвърт век. Въпреки че някои икономисти смятат, че изкуственият интелект и роботиката ще повишат производителността, засега нищо не предвещава сериозен обрат.
Застой
Още: Мъск: Европа умира
Производителността в Европа като цяло е в застой след пандемията, а разликата със САЩ след финансовата криза продължава да се увеличава. Консултантската компания твърди, че страните ще трябва да насърчават хората да работят по-дълго, следвайки примера на Япония, където заетостта сред хората на възраст 65 и повече години е 26%, в сравнение с 19% в САЩ и само 4% във Франция.
Япония: Заради ниската раждаемост сме на ръба да функционираме като общество
Снимка: iStock
Но дори и при по-дълъг трудов живот ръстът на БВП на глава от населението в Япония през последните 25 години е малко над една трета от този в САЩ.
Още: Стимул за раждаемост: Японски политик предложи да се премахва матката на 30-годишните жени
„Демографската спирачка е сериозна и неумолима, а когато тя се задейства, толкова по-належащо става стимулирането на растежа на производителността“, се казва в доклада. Консултантската компания изчисли, че един германски работник ще трябва да работи 5,2 часа повече на седмица, за да запази растежа на жизнения стандарт със сегашните темпове. В противен случай делът на работещите ще трябва да се увеличи с почти 10% спрямо сегашните нива и да достигне 80% сред гражданите на възраст между 15 и 64 години. Великобритания и САЩ биха имали нужда от по-малко допълнителна работа поради по-благоприятните демографски перспективи, но Испания и Италия също ще трябва да увеличат заетостта с двуцифрени числа.
Гърция дава 20 милиарда евро за повишаване на раждаемостта