Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как "Газпром" финансира руски наемници в Украйна, но ЕС не налага санкции

10 май 2023, 16:00 часа • 5876 прочитания

Руският газов гигант "Газпром" е близо до това да избегне 11-ия пакет от санкции на ЕС тази седмица, въпреки че се трупат все повече доказателства, че финансира наемници, които се бият в Украйна.

Твърденията, че "Газпром" е пряко замесен в руската инвазия в Украйна, валят с пълна сила. Поредица от медийни разработки и видеоклипове, за които се предполага, че са направени от бойци на фронта, показва, че служителите на вътрешната сигурност на "Газпром" са се сформирали в доброволчески отряди. Най-значимият от тях се нарича "Поток".

Съобщава се, че "Поток" се снабдява и оборудва от държавната компания за синьо гориво, въпреки че подробностите за това как работи и колко души може да има в състава си, са забулени в тайна, пише Politico.

Евгений Пригожин, който ръководи скандалната наемническа група "Вагнер", твърдеше в социалните мрежи миналия месец, че е разговарял с няколко новобранци от "Поток". Той смята, че това е частна военна компания и го е страх тя да не се превърне в пряка конкуренция на неговата ЧВК.

ОЩЕ: Частните армии в Русия се роят: Пригожин иска да опази първото място на ЧВК Вагнер (ВИДЕО)

От ЧВК "Поток" се оплакаха в края на април, че не са подписали договори с руското военно министерство въпреки обещанията от МО и че страдат от липса на муниции. Имаше обаче и коментар на руски репортер в края на април, че ЧВК "Поток" всъщност е доброволно формирование като БАРС - т.е. резервисти - и че нито руското военно министерство, нито "Газпром" отделят необходимите средства за обезпечаването му.

Украинското разузнаване заяви през февруари, че дъщерно дружество на "Газпром" е създало свое частно военно подразделение. От газовата компания не са коментирали.

Прекъсване на връзките

Украинското правителство заяви, че подобни съобщения трябва да накарат западните компании да прекъснат връзките си с "Газпром". "Това със сигурност извежда "Газпром" извън рамките на чисто търговските дейности и го превръща в съучастник във военни престъпления в Украйна", заяви украинският министър на енергетиката Герман Галушченко пред Politico.

"Сега те достигнаха ново ниво на открито участие в криминално наказуеми деяния", каза той и добави, че "компания, чиито пари отиват за военни престъпления и убийства, не може да бъде участник в цивилизован пазар".

Някои страни от ЕС са съгласни с това. "Подобни факти трябва само да стимулират по-нататъшно обсъждане на това как можем да се дистанцираме максимално от "Газпром"", заявява литовски дипломат.

Само че това едва ли ще означава промяна в политиката на ЕС спрямо гиганта за синьо гориво. Докато блокът въведе почти пълна забрана за внос на руски нефт, въглища и рафинирани продукти, природният газ и "Газпром" бяха пощадени.

Преди войната "Газпром" съставляваше около 45% от вноса на газ в ЕС, а в края на април този дял е намалял до около 7% - по данни на мозъчния тръст Bruegel. До голяма степен това се дължи на ограничаването на потоците от Русия и спирането на газопровода "Северен поток", но няколко държави от ЕС - най-вече Унгария, но също така Австрия и Словакия - все още получават известно количество по тръбопроводи от "Газпром".

Гръцката DEPA и италианската Eni също имат действащи договори с "Газпром" - според Аура Сабадус, старши анализатор във фирмата за пазарни проучвания ICIS.

Тъй като решенията за санкциите на ЕС се вземат с единодушие, няма голям шанс да се намери консенсус за наказвателни мерки срещу руската газова компания. За разлика от тях, САЩ и Великобритания наложиха санкции срещу шефа на "Газпром" Алексей Милер.

ОЩЕ: 11-те олигарси на Путин, които ЕС отказва да санкционира

От гледна точка на Европейската комисия рискът е, че на най-високо лидерско ниво в ЕС "няма да има единодушие, тъй като поне една страна (но не само една) не се е отказала напълно от руския газ", заяви високопоставен служител на ЕК, пожелал анонимност.

Данните за милициите на "Газпром" в Украйна не са достатъчни, за да променят тези възгледи, заявиха дипломати от две страни от ЕС, информирани за обсъжданията на санкциите.

Австрийското външно министерство заяви, че няма "независимо потвърдена информация" за съществуването на "Поток", но че Виена прави "всичко възможно, за да намали още повече зависимостта от газ". Словашки дипломат заяви, че санкциите срещу "Газпром" "не са на дневен ред", но "ако това се случи, ние сме готови да се отнесем сериозно".

Това означава, че "натискът засега е по-скоро върху страните от ЕС, които поемат доброволни ангажименти", казва висш служител на Еврокомисията.

Кръв и газ

Въпреки че подробностите за наемническото подразделение на "Газпром" остават оскъдни, съществуването на собствена въоръжена сила не е изненада, твърдят експерти.

Компанията от години разполага със свои частни сили за сигурност, които охраняват енергийни инсталации и работят по сигурността, казва Трейси Герман - професор по конфликти и сигурност в Кралския колеж в Лондон. Тя смята, че частните наемнически групи се използват, за да се запълнят пропуските в руските въоръжени сили, а също и за да се прикрие истинският брой на жертвите, понесени във войната в Украйна.

Вероятно силите на "Газпром" са добре оборудвани и имат опит в службата за сигурност или в армията, но "очевидно не разполагат с живата сила на "Вагнер", казва Конрад Музика - анализатор в областта на отбраната в Rochan Consulting.

"Тези по-нишови наемнически групи вероятно са по-добре обучени и качеството на войниците вероятно е по-добро", добавя той. Според него те вероятно имат за задача да охраняват енергийна инфраструктура и бойните им операции са по-добре планирани, за да се избегнат загубите, които е понесла ЧВК "Вагнер".

Групи като "Поток" предоставят на Кремъл "значителен източник на гъвкавост" за постигане на целите по непрозрачен начин, казва Аднан Ватансевер, който е старши преподавател и експерт по енергетиката на Русия в Кралския колеж в Лондон. Според него това е и "много желан сценарий" за руския диктатор Владимир Путин, издирван от съда в Хага заради депортиране на украински деца, тъй като той обича да насърчава конкуренцията между елитите, за да попречи на една група като "Вагнер" да стане доминираща и да го предизвика.

"Газпром" е централен играч в това съревнование за власт", казва Ватансевер. "В Русия има една поговорка: "Който контролира "Газпром", контролира страната".

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес