Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Европа може да спаси младежите си

24 юли 2015, 09:19 часа • 10497 прочитания

Фактите са тревожни и то не от вчера. Над пет милиона са безработните младежи под 25-годишна вързаст в страните от Европейския съюз. Германски компании измислиха начин как да се справят с проблема.

Погледната отвън, Германия вероятно изглежда в очите на мнозина като страната, където всичко върви по мед и масло: икономиката работи, държавата не трупа нови дългове, приходите в хазната растат, а безработицата намалява. И наистина - в Германия младите хора имат добри шансове да си намерят прилична работа. Още повече, че фирмите изпитват глад за квалифицирана работна ръка. За сравнение - в Испания и Гърция всеки втори младеж е без работа.

Бизнесът отива при младите хора, не обратно

Малко над половин милион души са започнали само през миналата година в Германия обучение по някаква професия. Въпреки това 37 хиляди места са останали незаети поради липса на желаещи. "Съществуващите програми за професионално обучение не са достатъчно ефективни - прекалено много хора не ги завършват, а малцина след това биват назначавани дългосрочно на работа", казва за ДВ шефът на "Адам Опел"-АД и президент на "Дженерал моторс Европа" Карл-Томас Нойман. Затова неговата фирма и още 24 други германски компании и фондации дадоха старт на инициативата "InCharge" (отговорно). Идеята е бизнесът да отиде там, където има свободна работна ръка (а не обратното) и на място да обучи младите хора, да ги ориентира и мотивира. "Изобщо не става дума за това да кажем, че ще създадем няколко хиляди нови работни места. Работа има достатъчно, възможности - също. Затова искаме да обучим младите хора за бъдещата им работа в техните страни", разяснява принципа Нойман.

В края на юни в испанския град Сарагоса се проведе първата подобна среща - 420 кандидати за работа имаха възможност да се запознаят с 23 партньорски фирми. Сред тях и "Опел", която има свой завод в Сарагоса и през следващите няколко години планира да предложи на хиляда испански младежи обучение по германската дуална система. "Видяхме много мотивирани млади хора с добро образование, които бихме искали да привлечем в нашата компания", казва шефът на "Адам Опел".

"Не очаквайте чудеса"

До края на годината се очаква броят на фирмите, участващи в инициативата "InCharge", да достигне 100. Още повече, че пари има: шест милиарда евро чакат за усвояване в европейската програма за борба срещу младежката безработица, от които дотук са използвани едва 900 милиона евро. Авторите на инициативата не си правят илюзията, че по този начин ще се преборят напълно с младежката безработица. "Това няка как да стане", казва Нойман. Но пътят е правилен, допълва той.

В Испания беше сложено началото, в края на годината подобна среща ще се проведе и в Португалия. Да се готвят Гърция, а защо не и България, която би трябвало също да представлява интерес за германския бизнес - младите хора получават добро образование и са високо мотивирани, а много германски фирми имат свои представителства в страната.

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес