Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жалби срещу Великобритания заради следене на мигранти с GPS гривни

26 август 2022, 14:03 часа • 1754 прочитания

Международната организация за защита на неприкосновеността на личния живот (Privacy International) подаде две жалби до регулаторните органи на Великобритания срещу новата схема на Министерството на вътрешните работи за GPS проследяване на мигранти, съобщава Euronews, цитирана от БГНЕС.

От юни Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство започна да използва GPS гривни за глезените на търсещите убежище в страната. Те проследяват движението на мигрантите 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и за неограничен период от време, докато те чакат решение относно имиграционния си статут. GPS устройствата са подобни на тези, които се използват в съдебната система за наблюдение на престъпници.

От организацията твърдят, че тази практика е нехуманна и застрашава правата за лична информация в Обединеното кралство затова са подали жалба до Службата на комисаря по информацията и до Регулатора на съдебната медицина.

Тази едногодишна пилотна програма се отнася за мигранти, които влизат в Обединеното кралство по нередовни маршрути, като например чрез малки лодки през Ламанша. От МВР на Великобритания поясняват, че това е експеримент, целящ да провери дали по този начин може да спре изчезването на някои мигранти, както и да се предотвратят злоупотребите с имиграционната система.

Но според Migrants Organise, процентът на тези бягства е бил едва 1% през 2020 г. и 3% през 2019 г. Освен това от Privacy International и други неправителствени организации казват, че тази система е изправена пред множество технологични проблеми и би могла да причини психологическа вреда на търсещите убежище. Например, организацията е сигнализирала за проблема с качеството на батериите на гривните за глезените. 

"Съществува огромен проблем със зареждането на тези батерии. На хората им се налага да се включват към стената часове наред. Те се страхуват да излязат от дома си, защото може да се изтощи зарядът им. Ако зарядът се изтощи, това е нарушение, за което могат да бъдат преследвани", казва Камила Греъм-Ууд, сътрудник на Privacy International.

Освен това постоянното наблюдение може да причини голям стрес на много от търсещите убежище. "Гривните са много големи и тежки. Трудно е да се занимаваш с какъвто и да е спорт или да водиш нормален живот с тях", казва Греъм-Ууд. 

Privacy International също така твърди, че данните за местоположението на тези GPS устройства не са достатъчно точни. Това би могло да доведе до неоснователно обвинение на някои мигранти в нарушаване на ограниченията и до съдебно преследване. Например, според наблюдаващият орган тези гривни не работят в лондонското метро и на места с лош телефонен сигнал.

Министерството на вътрешните работи планира да използва GPS данните за местоположението на лицата вместо доказателства от трети страни, за да вземе решение по техните молби за убежище и имиграция. Но това, което най-много тревожи Privacy International, е, че все още не е ясно как ще се обработва и използва това огромно количество много интимни и чувствителни данни.

"Това е огромна промяна в наблюдението на индивидите в Обединеното кралство... Министерството на вътрешните работи иска също така да обработва данните за анализ на поведението. Има много повече неща от това, което правителството представя в схемата, как точно иска да използва данните", казва Камила Греъм-Ууд.

През последните години Лондон стартира мащабна програма за наблюдение, за да се опита да възпре мигрантите да прекосяват Ламанша. 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес