Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Източна Европа, включително България, натиска за доставка на по-малко ковид ваксини

15 юни 2022, 07:25 часа • 1699 прочитания

Правителствата на Европейския съюз засилват натиска върху Pfizer и други производители на ваксини срещу Covid-19 за преразглеждане на договорите, като предупреждават, че милиони инжекции, които вече не са необходими, могат да бъдат бракувани.

По време на най-острата фаза на пандемията Европейската комисия и правителствата на държавите от ЕС се съгласиха да закупят огромни количества ваксини, предимно от Pfizer и нейния партньор BioNTech , на фона на опасенията за недостатъчни количества. Но с отшумяването на пандемията в Европа и на фона на значителното забавяне на ваксинациите, много страни сега настояват за промени в договорите, за да се намалят доставките и съответно да се намалят разходите им за ваксини.

Въпросът беше разгледан на срещата на министрите на здравеопазването на ЕС в Люксембург, въпреки че ЕК остана предпазлива по отношение на това какво може да се постигне.

Полша, която е водещата страна в този опит за преразглеждане на договорите, има на склад над 30 млн. ваксини и ще трябва да закупи още 70 млн. съгласно съществуващите споразумения, заяви полски дипломат пред "Ройтерс", като призова за промени, за да се избегне разхищението на пари. Населението на Полша е около 38 млн. души, като около 60% от тях са напълно ваксинирани (средното ниво в ЕС е 70%), без да се включват подсилващите ваксини.

В писмо, изпратено до ЕК по-рано през юни, полският министър на здравеопазването Адам Недзелски заедно с колегите си от България, Хърватия, Естония, Унгария, Латвия, Литва и Румъния призовават за "намаляване на количествата" на поръчваните ваксини. Те заявяват, че договорите са били сключени, когато не е било възможно да се предвиди как ще се развие пандемията, и сега трябва да бъдат променени, тъй като ситуацията се подобрява. "Свидетели сме на прекомерна тежест върху държавните бюджети, съчетана с доставка на ненужни количества ваксини. Съществува голяма вероятност дозите, доставени в Европейския съюз, да се наложи да се унищожат", се казва в съвместното писмо.

По време на публичната сесия на срещата на министрите на здравеопазването на ЕС Словакия заяви, че подкрепя писмото. Други държави, сред които Кипър и Малта, призоваха за предпазливост, тъй като условията за пандемия могат отново да се променят.

Pfizer и Moderna, която е друг основен доставчик на ваксини Covid за ЕС, се съгласиха да отложат някои доставки. В съвместното си писмо обаче министрите заявиха, че това е половинчато решение и само отлага проблема, като се позоваха само на договорените с Pfizer промени.

Комисарят на ЕС по въпросите на здравеопазването Стела Кириакидис заяви на публичната сесия, че ЕК ще работи за по-нататъшно удължаване на доставките след тази година и че в бъдеще може да се наложи да се използват излишните дози. Но тя добави: "Договорите трябва да се спазват", като добави, че ЕС "не може едностранно да променя условията на договорите".

Европейски дипломат, пожелал анонимност, заяви през май, че страните от ЕС вероятно ще загубят всяко съдебно дело, заведено срещу доставчиците. Понастоящем няма заведено съдебно дело, пише БГНЕС

Говорител на Pfizer отказа да коментира писмото, но потвърди вече направените промени в договора за адаптиране на графиците за доставка.

ОЩЕ: Заразените с коронавирус намаляват, над 2300 са излекуваните за денонощие

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес