Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изменението на климата може да е засегнало 85% от човечеството

11 октомври 2021, 19:20 часа • 2604 прочитания

Според анализ на десетки хиляди научни изследвания последиците от изменението на климата вече може да са засегнали 85% от населението на света. Това става ясно след огласяване на документа в понеделник, предава БГНЕС.

Екип от изследователи прегледал огромни масиви от изследвания, публикувани между 1951 и 2018 г., и открил около 100 000 статии, които потенциално документират доказателства за въздействието на изменението на климата върху системите на Земята. "Разполагаме с неопровержими доказателства, че изменението на климата засяга всички континенти, всички системи", заяви в интервю за АФП авторът на изследването Макс Калахан. Той добави, че има "огромно количество доказателства", показващи начините, по които се усеща това въздействие.

Изследователите обучават компютър да идентифицира проучвания, свързани с климата, като генерират списък с документи по теми от нарушена миграция на пеперуди до свързани с горещините човешки смъртни случаи и промени в горската покривка.

Само в редки случаи проучванията установяват пряка връзка с глобалното затопляне - затова Калахан и екипи от Изследователския институт "Меркатор" и Climate Analytics, и двата в Берлин, сами се заеха с тази задача. Използвайки данните за местоположението от проучванията, те разделят земното кълбо на мрежа и нанасят на карта местата, където документираните климатични въздействия съвпадат с тенденциите в температурата и валежите, обусловени от климата.

За всяка клетка от мрежата те задават въпроса "става ли по-топло или по-студено, по-влажно или по-сухо извън границите на естествената променливост?", казва Калахан. След това проверили дали този вид затопляне отговаря на очакванията на климатичните модели. Оказва се, че на 80 % от земното кълбо, където живее 85 % от населението на света, са проведени изследвания на въздействието, които отговарят на прогнозите за промени в температурата и валежите вследствие на глобалното затопляне.

Според Калахан от решаващо значение е фактът, че в изследванията непропорционално много са документирани въздействията на климата в по-богатите страни, а изследванията в силно уязвимите региони са по-малко. Например, той заяви, че тенденциите в температурите и валежите в Африка могат да бъдат свързани с изменението на климата. "Но няма да имаме много изследвания, които да документират въздействията на тези тенденции", каза той, като нарече това "сляпо петно в познанията ни за въздействията на климата".

Изследванията, свързани с климата, нараснаха експоненциално през последните десетилетия. Между 1951 г. и 1990 г. "имаме общо около 1 500 проучвания", каза Калахан, "докато за около пет години след последния доклад за оценка (на ООН) имаме между 75 000 и 85 000 проучвания - феноменално увеличение." Калахан заяви, че поради огромния обем на изследванията е невъзможно да се идентифицират поотделно всички изследвания, които надеждно свързват наблюдаваните въздействия с предизвиканото от човека изменение на климата. "В първия доклад на ООН за оценка на климата един екип от автори можеше просто да прочете цялата наука за климата", каза той. "Сега са необходими милиони автори."

Техниката за машинно обучение сега предлага глобална картина, която би могла да помогне на експертите, опитващи се да синтезират огромен брой изследвания, каза Калахан, въпреки че добави, че "тя никога не може да замени човешкия анализ".

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес