Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Италия превръща терен в Европа в копие на Силициева долина

25 януари 2022, 09:54 часа • 1467 прочитания

Италианското правителство най-после е готово да преобрази площите, където преди 6 години се намираше Световното изложение в Милано. Районът е с големина повече от два пъти по-голяма от тази на Ватикана, а властите искат да го превърнат в устойчив технологичен център след пандемията от коронавирус, предава Investor.c.

Преустройството на един от най-големите свободни терени в Европа на стойност 4,5 млрд. евро включва създаването на изследователски лаборатории, ускорител за стартъпи и научен кампус.

Ще бъде осигурено и жилищно и работно пространство за около 60 хил. души, включително настаняване на 3000 студенти. Всички те ще бъдат свързани с един от най-дългите линейни паркове в Европа по протежение на т.нар. декуманус – запазен от древноримско време термин за главна улица с ориентация изток-запад.

С идеята проектът да се превърне в забележителност на зеленото градоустройствено планиране, кварталът ще бъде изцяло захранван от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), като достъпът за автомобили ще е забранен.

Основният транспорт в технологичния център ще бъде осигуряван от високоскоростна железница, както и от системата на обществения градски транспорт на Милано. За ограничаване на отпадъците някои от старите павилиони ще бъдат обновени, а материалът от съборените такива ще бъде рециклиран на 98%. Дървеният материал е избран за основен строителен материал на офис сградите.

Повече от 100 технологични експерта вече работят в Human Technopole, изследователски институт по биология, докато служителите на фармацевтичната компания AstraZeneca са се преместили в своята нова централа в парка. Още една сграда, на американската компания за геномно секвениране Illumina Inc., отваря врати тази пролет, а през септември се очаква да започне и изграждането на 16-етажна болница.

Инвеститорите работят заедно с местните власти върху развитието на проекта, рядкост в Италия, което може да помогне за преодоляването на прословутата тромава бюрокрация в страната. Сътрудничеството спомогна за привличането на наематели като Миланския университет, който планира да завърши изграждането на нов научен кампус за 18 хил. студенти и 1000 преподаватели и изследователи през 2025 г.

Михаил Митев
Михаил Митев Отговорен редактор
Новините днес