Италианският флот практически сам трябва да се справя с огромния приток на имигранти, които се опитват да слязат на европейския бряг. Затова щабът на италианските ВМС в Рим отправя призив за помощ към другите страни от Европейския съюз, предаде БГНЕС.
Това е непосилен товар за една-единствена държава-членка, заяви командващият флота адмирал Филипо Мария Фофи. Нуждаем се от по-голяма ангажираност от всички членки на Евросъюза, за да се подобри контролът по границите на ЕС, добави той.
През октомври, дни след драмата при остров Лампедуза, когато повече от 360 нелегални имигранти намериха смъртта, Италия организира операцията "Маре Нострум" в опит да спасява хората, отправили се към Италия по море на окаяни кораби-корита.
Оперативният център северно от Рим, където в координация с тридесетина страни се събира информация за всяко съмнително или "ненормално" движение на пространство от 73 000 кв. км, данните се анализират и се вземат решения за подходящите мерки. Системата дори позволява да се визуализират силуетите на съмнителните кораби.
За по-малко от осем месеца са спасени 73 686 души или средно по 270 на ден. Само италианският флот е прибрал близо 50 000 мигранти, главно от Сирия и африканските държави, разположени на юг от Сахара. Огромното мнозинство са мъже, едва 10% са жени, но пък децата са повече от 6000. Някои са без семейства.
Ние никога не връщаме кораб в морето, заявява адмирал Фофи и обяснява, че често се налага италианските моряци да се доближават с леки съдове – толкова претоварени са корабите на имигрантите и в такова лошо състояние, че има опасност всеки момент да се преобърнат.
Напливът на имигранти нараства. Според италианските власти от началото на годината те са 66 000 срещу 43 000 за цялата 2013 г.
За операцията Маре Нострум Италия е получила само ограничена помощ от Фронтекс – европейската служба за оперативното сътрудничество по външните граници на страните-членки на ЕС, както и от Словения, която има едва 43 км брегова ивица, но е предоставила патрулен кораб в продължение на шест месеца.
Италианският флот е отделил пет кораба както и въздушни средства. Той сътрудничи със службите, отговарящи за сигурността, с правосъдието и с министерството на здравеопазването, което поема имигрантите още с пристигането им на военните кораби.
Операцията струва пари. Само италианският флот харчи от 6 до 8-9 милиона евро на месец.
Италианският премиер Матео Ренци поиска Върховният комисариат на ООН за бежанците да окаже по-бързо помощ на страната, за да се справи с бежанския поток. Средиземно море не е морето на Италия, а граница в сърцето на Европа. Нужна е европейска политика, заяви той, след като страната му пое ротационното председателство на Евросъюза.
Според началник-щаба на италианските ВМС адмирал Микеле Сапонаро Маре Нострум е хуманитарна операция, но не само - тя дава възможност да се подобри сигурността в цялото Средиземноморие. По тази причина Италия по думите му носи на раменете си добруването на цяла Европа.