Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли демокрация в Украйна? По време на война.

26 юли 2023, 21:59 часа • 3422 прочитания

В Украйна политическата власт е концентрирана в една личност - президента Володимир Зеленски. Освен че е президент, неговата партия "Слуга на народа" разполага и с абсолютно мнозинство в парламента. От началото на войната насам в парламентарните дебати конфронтации почти няма, пише АРД.

Депутатката Ирина Геращенко казва по този повод: "Въпросите, свързани с националната сигурност, изискват днес особена чувствителност и внимание. Но под знака на военното право да се въвежда политическа цензура е лошо. А именно това се случва сега."

Има ли цензура наистина?

Още: Мащабна украинска атака в Запорожието: Руски телеграм канали алармират за пробиви (ВИДЕО)*

Геращенко е представителка на партията "Европейска солидарност" на бившия президент Петро Порошенко. Тя много държи да подчертае, че нейната партия се въздържа от отправянето на критики към правителството и се фокусира върху "единството". Но обвинението в политическа цензура е тежко, отбелязва АРД.

От медията поясняват, че критиката на Геращенко се отнася най-вече до т.нар. "Телемаратон". След началото на войната на Русия срещу Украйна правителството обедини най-големите телевизии в страната в една програма. Около този Телемаратон има спорове, включително поради това, че опозицията почти няма достъп до него.

Неравностойно медийно представяне

Олександър Корниенко, който е заместник-председател на парламента и съпартиец на Зеленски, отхвърля критиките. "Ако погледнете "Телемаратон", ще видите, че участват не само представители на "Слуга на народа", а и други политически сили, най-важните членове на опозицията", казва той. "Не бих казал, че системата на взаимен контрол не се спазва."

Още: Енергиен експерт предупреди украинците: Идната зима ще е по-трудна от миналата (ВИДЕО)

Но балансът на тази система на взаимен контрол и на независими медии в Украйна е нарушен, посочва кореспондентът на АРД Васили Голод. Според проучване на украинската организация "Детектор меди" над 60 процента от политиците в "Телемаратон" са от управляващата партия, само четири на сто са от втората по големина фракция "Европейска солидарност".

"Властови център в сянка"?

Геращенко би искала широкият обществен дебат да се възстанови. Тя настоява медиите отново да бъдат допускани до парламентарните дебати и критикува апарата около президента Зеленски като прекалено влиятелен. "Службата на президента не е конституционна структура, но повечето военни въпроси се коментират от съветници на президента", казва Херашчеко и пита: "Кои са тези хора? Кой ги е избрал? Какви са техните пълномощия?".

Началникът на кабинета на Зеленски Андрий Ермак например действа и се държи като един вид вицепрезидент. Освен че ръководи президентската администрация, той има десетима заместници и различни съветници. Сред тях има спорни личности, които са обвинявани в корупция. Хората на Ермак доминират с постовете и туитовете си в политическия дискурс на страната, макар да не са директно избрани, коментира АРД.

Още: Сигнал: Руски идиотизъм - трупат оръжие и боеприпаси на едно място (ВИДЕО)

Заместник-председателят на парламента Корниенко не смята, че това е проблем. "Мисля, че това може дълго да се обсъжда, но резултатите говорят сами за себе си. Президентът на Украйна днес е най-популярният политик в Европа, един от най-харесваните в света, може би дори най-харесваният." Пред АРД Корниенко изтъква и че всичко това се дължи на усилията на Зеленски, на неговата позиция и на ежедневната работа на неговия екип в президентството под ръководството на Андрий Ермак.

Президентството се е превърнало във "властови център в сянка", казва на свой ред политоложката Оксана Заболотна. Президентът, парламентът и правителство не функционират като противотежести.

Дебатът по темата остава за след войната

"След войната непременно ще трябва да направим преценка на решенията на президента, на кабинета и на парламента. И като общество трябва да си зададем въпроса дали тази система е най-правилната за нас", обяснява Заболотна пред АРД.

Силен парламент, който да ограничава властта на президента - това е идеята зад президентско-парламентарната система на Украйна. Много политолози са на мнението, че тази система трябва да се преосмисли, пише германската медия. Според тях руската агресивна война натоварва украинската демокрация. Но за заплаха за демокрацията почти не се говори.

Ярослав Юрчишин от партия "Глас" прогнозира, че в идните месеци хората ще настояват за стъпки към членство в ЕС и НАТО, антикорупционни реформи и повече върховенство на правото. Въпреки единството в момента политическата конкуренция в Украйна постепенно се завръща, обобщава АРД.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес