Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ИД иска омраза срещу мюсюлманите на Запад, за да ги привлече на своя страна

12 декември 2015, 15:15 часа • 7193 прочитания

Терористичната групировка "Ислямска държава" иска да провокира вълна на ненавист спрямо мюсюлманите на Запад, за да ги привлече на своя страна, смята журналистът Ярослав Трофимов от Wall Street Journal, цитиран от РИА Новости.

Той напомня, че през 2006 година в иракския град Самара бойци, изпратени от предшествениците на "Ислямска държава", взривиха шиитско светилище. Никой не загина, но след това шиитите, които са мнозинство в Ирак, започнаха да отмъщават на сунитите.

Бяха извършени много убийства на религиозна почва и "социалната тъкан на Ирак беше разкъсана завинаги", отбелязва Трофимов. В резултат сунитите започнаха да мислят, че само ИД може да ги защити. С това журналистът обяснява факта, че през юни 2014 сравнително малка група бойци успя да завладее втория по големина град на Ирак – Мосул, с население 1,5 милиона души.

Сега ИД използва тази стратегия и на Запад, пример за което са терористичните актове в Париж и стрелбата в Сан Бернардино.

"Целта на групировката е ясна – опит да провокират ненавист от обществото на Запад срещу мюсюлманите, живеещи в Европа и САЩ. Ако тази омраза бъде провокирана успешно, то тя би подкопала връзките на тези мюсюлмани със страните, чиито граждани те се явяват и където живеят и както се случи със иракските сунити, би потвърдила твърденията на ИД, че тя е единственият им защитник", пише журналистът.

"ИД преуспява от разкол. Те искат хората да кажат, че ни ненавиждат и че ние ненавиждаме тях. Това е основа на техния успех", смята Хасан Хасан, експерт от Кралския институт за международни отношения.

Трофимов допълва, че ИД е изложила тази стратегия в своето списание Dabiq, където е поставила в качеството на своя цел "унищожението на сивата зона", тоест мирното съжителство между мюсюлмани и немюсюлмани на Запад. Журналистът смята, че тази стратегия не е нова – тя е била изложена през 2004 година. Терористичният акт на 11 септември 2001 година в Сащ е преследвал същата цел, смята авторът на статията.

Днес на Запад няма такава реакция на терористичните актове спрямо мюсюлманите, както в Близкия изток, но открити антиислямски расистки твърдения сега може да се чуят не само от страна на крайни политически сили, каквито преди 14 години не е имало, смята Трофимов. В тази връзка той напомня за успеха на "Национален фронт" на регионалните избори във Франция, а неговият лидер Марин льо Пен има шанс да стане президент на страната през 2017 г.

"Подобни успехи на "Национален фронт" говорят за значителен брой мюсюлмани, че всяка мечта за асимилация за мюсюлманите е невъзможна, дискредитирайки умерените фигури и давайки сила на радикалите", казва директорът на изследванията на Центъра за близкоизточна политика на института "Брукинг" Даниъл Байман.

Освен това Трофимов напомня думите на кандидат-президента Доналд Тръмп, който предлага да се забрани влизането на мюсюлмани на територията на САЩ. Журналистът отбелязва, че в случай на нови терористични актове от страна на ИД тази поляризация вероятно само ще се усили.

Експертите и тези, които се занимават с борба с терора, предупреждават, че това "разкъсване на тъканта" на западните общества вероятно ще нанесе по-голяма вреда в сравнение със сегашните убийства, осъществявани от ИД, заключава Трофимов.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес