Управляващата партия в Грузия днес заяви, че ще започне процедура по импийчмънт срещу президента Саломе Зурабишвили заради посещенията ѝ в Европейския съюз. Според управляващите тези посещения са предприети против волята на правителството, съобщи грузинската информационна агенция Интерпрес, предаде Ройтерс.
Причините за импийчмънт и вероятността за успех
Последната среща в ЕС, която Зурабишвили предприе, бе на 31 август с президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер. Преди това пък грузинският държавен глава обяви, че започва серия от срещи с европейски лидери, за да търси подкрепа за присъединяването на Грузия към ЕС. Тогава управляващите наложиха забрана на Зурабишвили да посещава Германия и още 9 други страни, включително и Украйна.
#Georgia's ruling party begins an impeachment proceedings against the president over her trip to Europe
— NEXTA (@nexta_tv) September 1, 2023
On August 31, Georgian President Salome #Zurabishvili met in #Germany with her German counterpart Frank-Walter Steinmeier. For this, the ruling party of Georgia accused the… pic.twitter.com/S3vCDZjgze
Още: Тбилиси: Избягалите от мобилизацията руснаци в Грузия са заплаха за страната
Интерпрес цитира лидера на партията "Грузинска мечта" Иракли Кобахидзе, който казва, че Зурабашвили "грубо е нарушила" конституцията на страната и че партията ще започне процедура по импийчмънт. Според Кобахидзе импийчмънтът едва ли ще бъде успешен, тъй като "Грузинска мечта", която има обикновено мнозинство в парламента, ще трябва да привлече гласове от опозицията, за да бъде свален президентът от поста си.
Защо Саломе Зурабишвили и "Грузинска мечта" са "на нож"
Саломе Зурабишвили е бивш френски дипломат от грузински произход, която беше избрана за президент на Грузия през 2018 г. с подкрепата на "Грузинска мечта". След това обаче тя скъса отношения с партията, която многократно е обвинявана, че е проруска и недостатъчно решителна за присъединяването на Грузия към Европейския съюз и НАТО. "Грузинска мечта" пък твърди, че е ангажирана с присъединяването към двата блока.
През март Зурабишвили заяви, че ще наложи вето на спорен закон срещу "чуждестранните агенти", подкрепен от грузинското правителство, който според критиците на "Грузинска мечта" е вдъхновен от руския подобен закон, който се използва за потискане на инакомислието.
Още: Грузинското правителство заведе дело срещу президента на страната: Узурпирала ли е властта?
Европейският съюз, който миналата година отказа да предостави на Грузия статут на кандидат за членство, многократно е предупреждавал, че задълбочаването на авторитаризма в Грузия може да провали кандидатурата на страната за членство в ЕС, припомня БТА.