Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия не се отказва от Северен поток 2, въпреки съпротивата на Украйна и Полша

26 октомври 2018, 16:39 часа • 1709 прочитания

Позицията на германските власти по отношение на газопровода „Северен поток 2“ остава неизменна, като от Берлин смятат, че става въпрос за търговски проект, съобщи в петък на брифинг представителят на министерския съвет на страната Улрике Демер, цитирана от ТАСС.

„Позицията ни не се е променила: става въпрос, преди всичко, за търговски проект, но едновременно с това Германия и други европейски страни са заинтересовани Украйна да продължи да играе роля на страна-транзитьор на руски газ“, заяви тя.

По думите на Демер, правителството на Германия приветства началото на преговорите между Русия, Украйна и Европейския съюз за „продължаване на газовия транзит след 2019 година“.

Със старта на своето изграждане преди три години, руският газопровод влоши драстично вече напрегнатите отношения между Германия и Полша. Докато ЕС е объркан от настояването на Берлин строежът да бъде завършен, Варшава твърди, че ше има негативни последици за сигурността на ЕС, ако „Северен поток“ 2 започне да функционира.

Планираният газопровод, минаващ през Балтийско море, се очаква да бъде завършен през 2020 г., като разходите по конструкцията се оценяват на 10 млрд. евро.

При пълна експлоатация той ще доставя до 55 млрд. куб.м годишно природен газ директо до Германия, заобикаляйки неудобните Украйна и Полша, които са и най-големите противници на проекта.

Напрежението между Варшава и Берлин заради газопровода се усети и във вторник, когато полският президент Анджей Дуда направи официална визита в Германия.

След неговата среща с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер Дуда отново призова за прекратяване на строежа на „Северен поток“ 2, като заяви, че проектът нарушава енергийния баланс на целия регион, като увеличава влиянието на един доставчик.

Паралелно със „Северен поток“ 2 руската компания „Новатех“ планира изграждането на терминал за втечнен природен газ в Германия, само на 140 км от Росток.

В същото време, заплашена от американските санкции, Германия се съгласи да увеличи вноса на втечнен природен газ от САЩ, за да балансира между Москва и Вашингтон.

Понастоящем в Конгреса на САЩ се обсъждат пет варианта за санкции срещу германски компании и други страни членки на ЕС, участващи в изграждането на „Северен поток 2“.

Съмненията по дострояването на газопровода се подхранват и от отказа на Дания да одобри маршрута на проекта, желаейки той да бъде преразгледан на европейско равнище.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес