Да признаем различните сексуални/полови идентичности и да дадем равни права на хората, които са техни носители - това е дебат, който в Германия се води както в академичните среди и в медиите, така и на законодателно равнище. Става дума главно за това дали хората имат право да се идентифицират не само като "мъж" или "жена", но и като "небинарни" и "транссексуални". А в добавка и за това тези идентичности да бъдат признавани и уважавани наравно с традиционните.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Съществува ли така нареченият "трети пол"?
В Германия по тази тема се дискутира интензивно, но това изобщо не означава, че мнозинството германци се интересуват от нея. Защото тя няма особено практическо значение, пише седмичникът "Ди Цайт".
Да, в Германия вече е възможно в Службата по гражданското състояние да се впишеш с "трети пол", но миналата година от тази възможност са се възползвали едва няколкостотин души. Когато се провеждат допитвания или при кандидатстване за работа квадратчето с опцията "друго" почти винаги остава незадраскано. Дори повечето хора, които по медицински показатели се смятат за интерсексуални, предпочитат да се идентифицират като жени или мъже.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Както стана дума, въпреки шумните дебати, особено в столицата Берлин и в академичните среди, мнозинството германци заемат по въпроса съвсем ясна позиция. "Съществуват повече от два биологични пола" - това твърдение се отхвърля от 67 процента от анкетираните, подкрепят го едва 24 на сто. По-голямата част от последното малцинство живее по-скоро в Западна Германия, по-скоро в градовете, а не в селата, и по-скоро поддържа партията на Зелените, отколкото християндемократите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Ето и още един аспект на същия дебат. Съществуващият досега Закон за транссексуалността ще бъде преработен и вероятно ще се влее в Закона за самоопределението, т.е. отново става дума за това дали човек може да определи доброволно пола си, когато например попълва документи в Службата по гражданското състояние. Въпросният дебат се води между едно по-консервативно мнозинство, смятащо че съществуват само двата традиционни биологични пола, и едно малцинство, издигащо на първо място правото на самоопределение. В момента всеки човек на възраст над 16 години, който притежава съответното медицинско свидетелство, може в Службата по гражданското състояние да промени вписания си пол и да избере другия. Сега се обсъждат евентуални облекчения в това отношение.
"От този пол съм, от който казвам, че съм"
Носителката на Нобелова награда Кристиане Нюслайн-Фолхард твърди лаконично следното: "Законодателят няма как да направи възможна смяната на пола. Той казва само: тази жена от днес има правото да твърди, че е мъж. И обратното".
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
Конституционният съд на Германия постановява, че полът "в значителна степен" се дефинира и от небиологични признаци. Т.е. основният тълкувател на германските закони заема балансирана позиция между защитниците на уникалността на биологичния пол и радетелите за свободно полово самоопределение. В същото време разработката, подготвяща бъдещия Закон за самоопределението, над който работят Министерството на семейството и Министерството на правосъдието в Германия, предвижда едно съвсем еднозначно решение: че в Службата по гражданското състояние човек ще може чрез собственото си волеизявление да промени нанесеното в акта за раждане - без необходимото досега медицинско свидетелство. По този начин всеки ще може да смени своята полова идентичност. Ако в крайна сметка законът бъде приет с тази философия, новото вписване в официалните документи вече ще зависи не само "в значителна степен", а изцяло от волеизявлението на субекта и ще може да подменя биологичния пол, вписан в акта за раждане.
Източник: Дойче веле