Британският вот за напускане на Европейския съюз повишава риска за световната икономика. Това заявиха финансовите министри от Г-20 в неделя по време на среща в Китай, предаде AFP.
Резултатът от референдума на 23 юни във Великобритания „добавя несигурност в глобалната икономика“, отбеляза Лу Дживей, финансов министър на Китай, който е домакин на срещата, предаде "Фокус"
Но той допълни, че страните от ЕС са решени „да предприемат проактивни действия във връзка с възможните икономически и финансови последствия, произтичащи от референдума в Обединеното кралство“.
Излизането на Великобритания от ЕС няма да стане бързо. Може би ще отнеме две години, но дотогава всичко си остава по старому. Хората от други страни ще продължат да пътуват и са свободни да работят в Обединеното кралство, да търсят помощ от британските социални служби по същия начин както и британските граждани. Това каза пред БНР белгийският еврокомисар по сигурността, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност Мариан Тейсен.
"Какъв ще бъде резултатът от преговорите по напускането? Това е въпрос към всички ни, но трябва да почакаме", допълни тя.
Тейсен добави какво е виждането ѝ за единния пазар. По думите й единният пазар е едно цяло. "Неговата концепция е такава - свободното движение на работници, свободата на предоставяне на услуги, свободата на движение на стоки и капитали, но това важи само за пълноправните членки на ЕС", каза тя.
"Какви ще са бъдещите отношения с Великобритания като трета страна извън Съюза, като цяло зависи от преговорите. Много е трудно отсега да кажа за какво ще се преговаря", заяви още Тайсен.