Франция официално ще поиска Европейската комисия да прекрати преговорите за Трансатлатническото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между ЕС и САЩ. Това ще се случи следващия месец, обяви държавният секретар по търговията на страната Матиян Фекл.
„Вече няма политическа подкрепа във Франция за тези преговори. Призоваваме за края им“, посочи той в изказване за радио RMC, цитирано от AFP.
По думите на държавния секретар разговорите между Вашингтон и Брюксел са предимно в полза на САЩ. „Американците не ни дават нищо, или само трохи... това не е начин, по който се водят преговори между съюзници“, допълни той.
„Ние се нуждаем от ясно и окончателно спиране на тези преговори, за да ги рестартираме на по-добра основа“, посочи Фекл.
Искането за прекратяване на преговорите ще стане по време на среща на министрите на външната търговия на страните от ЕС в Братислава през септември.
Според дипломатически източници на AFP търговските преговори могат да бъдат прекратени до избирането на нов държавен глава в САЩ през ноември или след изборите във Франция и Германия през следващата година.
Изказването на Фекл идва само ден, след като германският вицеканцлер Зигмар Габриел заяви, че постигането на споразумение по ТПТИ се е провалило, но никой не го признава. Той посочи също, че по време на последните си разговори Вашингтон и Брюксел не са успели да постигне съгласие по нито една от разглежданите 27 глави.
Веднага последва реакция от Европейската комисия, която заяви, че преговорите не са провалени. "Нещата се задвижват в момента. Комисията прави стабилен прогрес“, заяви говорителят на ЕК Маргаритис Схинас.
Към думите на Схинас обаче има сериозен скептицизъм, тъй като липсата на сближаване на позиции между ЕС и САЩ в последните месеци е очевидна.
Редица европейски лидери изразяват притеснения за това какъв ефект ще има ТПТИ върху икономиката и липсата на готовност от страна на САЩ да приеме отстъпки по сделката. По-рано през май Франция дори заплаши да блокира преговорите, ако споразумението остане в сегашния си вид, тъй като то фаворизира американския бизнес.
Тревогите около споразумението са в няколко направления. То ще премахне регулационните и тарифни бариери, но и ще наложи снижаване на различни стандарти в земеделието и храните, което може да предизвика заливане на европейските пазари с американски ГМО стоки. Притеснителен е и механизмът на арбитражите, който позвлолява на корпорации да съдят държави, ако бизнес условията в тях не са им достатъчно изгодни.
Припомняме, че през май организацията Greenpeace огласи шокиращи документи по преговорите за ТПТИ, провеждани до този момент при изключителна тайнственост.