Изискванията на Франция за повече детайлност по отношение на методологията на процеса на преговори ще бъдат представени на срещата на министрите на външните работи на ЕС и европейските държави, която ще се проведе в Брюксел на 19 ноември. Разширяването на Съюза официално ще бъде в дневния ред на Съвета по общи въпроси. Темата само ще бъде обсъдена, без да се очакват конкретни заключения, информира МИА, цитирана от БГНЕС.
Министрите на ЕС, които подкрепят разширяването, настояха дискусията да бъде възстановена възможно най-скоро. Очаква се Франция да представи по-подробни искания за предложения за реформа на методологията за разширяване.
Разширяването и блокадата на преговорите за членство със Северна Македония и Албания бяха предмет на дискусия на вчерашната неофициална посланическа среща в Брюксел. Дипломатите интерпретираха това като опит за поддържане на темата за разширяването на ЕС и за политически сигнал, че ЕС не се отказва от тази политика.
Според неофициални съобщения, идващи от Париж, френското предложение означава, че страните кандидатки биха могли по-бързо да извлекат ползи от ЕС в някои области, в които напредват, без да чакат пълноправно членство, но от друга страна процесът би бил обратим, т.е. може да загубят някои ползи, ако променят политиката или започнат да изостават.
ЕС е най-големият донор в РС Македония с над 90 млн. евро годишно в подкрепа на национални реформи в различни сектори. В допълнение към Инструмента за предприсъединителна помощ ЕС има и други възможности да подкрепи страната по пътя й към пълноправно членство.
Президентът Стево Пендаровски ще се срещне с френския си колега Еманюел Макрон следващата седмица и ще има възможност да чуе директно от френския държавен глава вижданията на Франция за разширяването и новата методология на преговорите. Срещата с Макрон ще се състои на 12 ноември, когато Пендаровски ще участва в Парижкия мирен форум.
Северна Македония беше блокирана от Франция на последния Европейски съвет, а Холандия и Дания се противопоставиха на начало на преговорите за присъединяване с Албания. Франция се стреми да реформира процеса на преговори и неговата методология, но Париж все още не е направил конкретни предложения за тази реформа.