Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финансов анализатор: Българските емигранти ще пострадат от новите мита на САЩ

04 октомври 2019, 12:40 часа • 2011 прочитания

Продължаващата вече 15 години разправия „Airbus“-„Boing“ достигна своята кулминация. Световната търговска организация (СТО) одобри митата на САЩ за 7,5 милиарда долара върху износа на стоки от ЕС заради незаконни субсидии за „Airbus“. Oт 18-и октомври ще влязат в сила мита от 25% върху вноса на различни европейски стоки – сирена, маслини, кафе, спиртни напитки и дрехи. СТО трябва да одобри списъка до 14-и октомври.

Според финансовият анализатор Цветослав Цачев отражение от увеличението на митата ще има основно върху цените на спиртните напитки, като уиски. От българските стоки повишение ще има на цената на сиренето, изнасяно в САЩ.

„Предполагам, че най-засегнати ще бъдат българските емигранти, които пазаруват типични характерни български стоки. Българското сирене и т.н., нещо, което е с носталгичен привкус, но 25% не е малко“.

ЕС заяви, че ще отмъсти за новите мита. „Решени сме да следваме положителна програма за търговия със САЩ, но сме готови да защитим категорично нашите интереси, когато и ако е необходимо в рамките на правилата на СТО,“ каза Виле Скинари, министърът на търговията от Финландия, която председателства ЕС ротационно за шест месеца.

“Този път се чакаше такова решение на Световната търговска организация, което даде картбланш за въвеждането на митата и може би ще видим някаква реакция от страна на Европейския съюз, като обратна контрамярка. За мен сега е по-скоро не нов фронт, защото имаше търговски диспути и преди с ЕС по отношение на автомобилите, но по-скоро е стъпка, която може да ескалира нещата напред“, каза пред БНР Цветослав Цачев.

По думите му контраатаката се очаква от Франция - "ако тя не предприеме конкретни мерки, всъщност това ще остане без развитие“, коментира анализаторът.

Според него най-вероятно Европа ще удари Тръмп в специфични, характерни за САЩ стоки, по аналогия на неговите мита.

“По много специфични стоки, които са характерни за американската индустрия, примерно както бяха мотоциклетите “Харли Дейвидсън“, нещо което няма подобна конкуренция, нещо което се счита за луксозна стока. Въпросът е дали това може да се разшири извън характерните стоки…“.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес