Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евросъюзът реши какво да прави с приходите от замразените руски активи

08 май 2024, 21:11 часа • 3549 прочитания

Посланиците на ЕС постигнаха принципно съгласие какво да правят с т.нар. извънредните приходи, трупащи се като печалба от замразените заради войната в Украйна активи на Русия. Според европейския план парите ще служат за подпомагане на Украйна, по-конкретно за военна помощ и закупуване на оръжие заради руската агресия. Съгласието е постигнато на ниво "посланици", обяви Белгийското председателство на ЕС:

Каква е сумата?

Става въпрос за предложението на Европейската комисия (ЕК) 90% от приходите, които замразените руски активи в Европа генерират, да отиват за купуване на оръжия за Украйна. Това касае 192 млрд. евро, които са под контрола на базирания в Белгия депозитар Euroclear. Ако планът бъде окончателно приет (трябва одобрение на Европейския съвет), годишно между 2,5 млрд. и 3 млрд. евро ще отиват за Украйна, за да си купува оръжия и да води война срещу режима на нападналия я руски диктатор Владимир Путин, издирван от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца.

Още: Путин плаща милиарди за оръжие за Украйна, докато я напада: Готви се промяна в плана на ЕС

Преди приемането на плана, Германия, Франция и Италия продължаваха да имат резерви към това каквото и да е от замразените руски активи да се дава на Украйна предвид юридическия статус – замразени не значи конфискувани, а конфискация влиза в сила при доказано престъпление, което за момента не се е случило с режима на Путин пред релевантен съд. Съответно, ЕК се опасява, че дори този вариант на европейския план за замразените руски активи няма да бъде подкрепен от най-големите европейски икономики. От Берлин обаче имаше положителен сигнал - германският канцлер Олаф Шолц обяви, че има съгласие 90% от приходите от замразени руски активи в Европа да отиват за оръжие за Украйна.

Още: Путин плаща за оръжие за Украйна: САЩ прокарват нов план

Путин съди: Защита-гаранция за ЕС

ЕК предвижда 1,5% комисионни за Euroclear (в момента са 3%) и буфер от 5 млрд. евро, с които да бъде посрещната бъдеща загуба в съда по евентуално заведено от Русия дело. Освен това, 10% от приходите от замразените руски активи също ще бъдат отделяни за тази цел – гаранция. Процесът ще бъде регулиран от Белгийската централна банка, но ЕК ще има право на възражение.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес