Според Европейската прокуратура общите щети, нанесени през 2022 г. на бюджета на ЕС поради злоупотреби с еврофондове, са 5 милиарда евро, се казва в статия на платформата за журналистически разследвания Follow the Money ("Проследете парите"), предава БНР.
Още: Европарламентът може да проверява България за усвояването на европейски средства
Тази сума е в пъти над докладваната на Европейската комисия от страните членки, която възлиза на 300 милиона евро.
"Трябва да приемем, че преди създаването на Европейската прокуратура, Комисията не е знаела за съществуването на над 90 на сто от подозрителните случаи, засягащи финансовите интереси на ЕС, разследвани от националните прокуратури", заяви главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши.
Още: ОЛАФ: България да върне 38 млн. евро европейско финансиране за жп проект
Статията съдържа сериозни критики срещу Службата на ЕС за борба с измамите ОЛАФ. Авторите я оприличават на куче, което нито лае, нито хапе.
За разлика от Европейската прокуратура, която може да преследва за престъпления пред националните съдилища, ОЛАФ само прави препоръки на страните членки на ЕС. Тези препоръки обаче рядко водят до дела.
Показателен е фактът, че докато Европейската прокуратура е започнала 865 разследвания за злоупотреби с еврофондове през 2022 г., ОЛАФ е дала началото само на 192.
Освен това, като част от Европейската комисия, ОЛАФ не е напълно независима. Европейската прокуратура няма този проблем.
Още: ОЛАФ иска България да върне 30 млн. евро заради измами с проекти